Na otwarciu WIG 20 spadł o 0,85 proc., a do godz. 12.00 spadki nieco pogłębiły się - indeks traci około 1 proc. Indeks WIG spada o 0,6 proc. Obroty akcjami na GPW wynoszą w południe około 267 mln zł.

Wśród blue chipów na GPW rosną jedynie kursy Asseco (1,9 proc.), CCC (0,6 proc) i Eurocash (0,1 proc.). Pozostałe tracą, a największy spadek, o 2,9 proc., dotyczy akcji Pekao.

Analitycy Erste obniżyli rekomendację dla Cyfrowego Polsatu do "trzymaj" z "akumuluj", a cenę docelową akcji spółki do 26 zł z 26,8 zł. Notowania spółki spadają o 1,2 proc. do 24,41 zł za akcję.

Z kolei Pekao Investment Banking obniżył rekomendację dla Enei do "sprzedaj" z "kupuj", obniżając cenę docelową do 10,6 zł z 20,4 zł W czwartek akcje spółki zniżkują o 0,9 proc. do 11,82 zł. Analitycy Pekao IB obniżyli ponadto cenę docelową akcji Bogdanki do 41,7 zł z 61 zł. Nadal rekomendują "trzymaj". Akcje spółki rosną o 0,1 proc. do 38, 68 zł.

Na szerokim rynku najmocniej, o 20 proc., zwyżkuje Rank Progress. W ciągu ostatnich trzech dni wycena wzrosła o prawie 60 proc.

Mocno rośnie w czwartek również kurs Medicalgorithmics. Notowania spółki idą w górę o prawie 20 proc., po tym jak spółka podała, że przejmie firmę diagnostyczną w USA. Zdaniem analityków, przejęcie jest korzystne dla polskiej spółki, przypominają jednak o kosztach prawnych, które MDG będzie musiało ponieść.

W zachodniej Europie indeksy, podobnie jak GPW, notują spadki. Maklerzy podają, że to reakcja na taniejącą na rynkach paliw ropę naftową. Około godz. 12.00 niemiecki DAX traci 0,5 proc., brytyjski FTSE spada o 0,6 proc., a francuski CAC idzie w doł o 1,1 proc.

Inwestorzy poznali w czwartek szereg danych makroekonomicznych. Biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu podało, że ceny konsumpcyjne w strefie euro spadły w marcu o 0,1 proc. rdr., a brytyjski urząd statystyczny podał w końcowym wyliczeniu, że Produkt Krajowy Brutto Wielkiej Brytanii wzrósł w IV kw. o 0,6 proc. kdk. Z kolei Federalny Urząd Pracy podał w komunikacie, że stopa bezrobocia w Niemczech w marcu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,2 proc. wobec 6,2 proc. miesiąc wcześniej.

ZŁOTY ZYSKUJE DO DOLARA I STABILNY DO EURO; OBLIGACJE PRAWIE BEZ ZMIAN

Dolar osłabia się w czwartek w południe do euro o 0,3 proc., przez co kurs pary walutowej osiąga najwyższy poziom od października ubiegłego roku. Waluta USA traci również do polskiego złotego - kurs USD/PLN jest najniższy od października i wynosi 3,7566. Eurozłoty po początkowym spadku w okolice 4,2630 odbija nieco i wynosi 4,2685.

Zdaniem Marka Rogalskiego z DM BOŚ dolar będzie kontynuował swoją przecenę, a ewentualne korekty mogą być krótkie. Analityk dodaje w południowym komentarzu, że do odbicia na kursie amerykańskiej waluty mogłoby dojść dopiero w piątek, po danych z rynku pracy.

"Niemniej tylko wyraźnie lepsze dane nt. płac będą mogły (korekcyjnie) ruszyć dolarem" - wyjaśnił.

Na rynku papierów skarbowych zmienność jest ograniczona. Rentowności pięcioletnich papierów PS0421 i dziesięcioletnich DS0726 od rana nie zmieniły się (2,18 proc. i 2,84 proc.), ale lekki wzrost notuje krótki koniec krzywej (rentowność OK0717 zwyżkuje do 1,34 proc. z 1,32 proc. rano).