Kontrakty na Euro Stoxx 50 zniżkują o 1,194 proc., FTSE 100 futures w dół o 0,712 proc., CAC 40 futures spadają o 1,095 proc., a na DAX - zniżkują o 1,075 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,6 proc. w reakcji na wzrost produkcji surowca w OPEC. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,71 USD, po zniżce o 63 centy, czyli 1,6 proc.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 60 centów, czyli 1,5 proc., i jest wyceniana po 39,73 USD za baryłkę.

Z danych agencji Bloomberg wynika, że kraje OPEC zwiększyły dostawy ropy w marcu o 64.000 baryłek do 33,09 mln baryłek dziennie. Wzrosła produkcja surowca w Iraku, a Iran pompuje go najwięcej od prawie 4 lat.

Na dodatek zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,23 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 534,83 mln baryłek - poinformował w środę Departament Energii USA.

To już 7. z kolei tydzień wzrostu amerykańskich zapasów ropy i ich najwyższy poziom od 1930 r.

W piątek mocne spadki indeksów notują azjatyckie rynki. Nikkei 225 zniżkuje o ponad 3 proc., podobnie Topix, a Hang Seng spada o ponad 1 proc.

"Po mocnych wzrostach z lutowych minimów teraz indeksy są podatne na spadki" - mówi Shane Oliver, ekonomista AMP Capital Investors Ltd. w Sydney.

"Słabe były dane o sentymencie w japońskim biznesie i rozczarowały graczy" - dodaje.

Wskaźnik sentymentu Tankan dla dużych firm spadł w I kw. do 6,0 pkt. z 12,0 pkt. w poprzednim kwartale - podał w piątek Bank Japonii. To najsłabszy wynik od połowy 2013 r. Analitycy spodziewali się 8,0 pkt.

Wskaźnik giełdy w Szanghaju spada, pomimo iż dane PMI dla sektora przetwórczego w tym kraju nie były złe.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 50,2 pkt. wobec 49,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,4 pkt.

W czwartek agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu Chin do "negatywnej" ze "stabilnej" Rating kredytowy Chin to teraz AA-/A-1 z negatywną perspektywą.

Analitycy S&P oceniają, że dochodzenie gospodarki Chin do równowagi następuje wolniej niż się spodziewano i rośnie stopniowo ryzyko dla wiarygodności kredytowej Chin.

S&P prognozuje dla Chin wzrost PKB w ciągu najbliższych 3 lat o 6 proc. lub lekko powyżej.

W piątek tymczasem inwestorzy w Europie poznają wyliczenia wskaźnika PMI dla sektora przetwórczego we Francji, Niemczech, strefie euro i W.Brytanii w marcu.

Po południu ważna dla rynków będzie informacja z amerykańskiego rynku pracy w marcu, a także wskaźnik PMI dla przemysłu, indeks ISM oraz wskaźnik sentymentu wyliczany przez Uniwersytet Michigan.(PAP)