W Platformie Usług Elektronicznych ZUS wnioski można składać od północy - poinformował PAP członek zarządu Zakładu ds. operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień. Dokument można składać też osobiście w ZUS lub przesłać pocztą. Złożone przed 1 kwietnia nie będą rozpatrzone - trzeba je złożyć w terminie podanym w ustawie - do 31 lipca.

Do ZUS trafia co miesiąc 12,22 proc. wynagrodzenia, pozostała część składki na ubezpieczenie społeczne - 7,3 proc. w przypadku wyboru ewidencjonowania w całości składki na subkoncie w ZUS jest zapisywane na indywidualnym koncie emerytalnym. Przy wyborze OFE na indywidualnym koncie w ZUS zostanie zapisane 4,38 proc., a do Funduszu zostanie przekazane 2,92 proc.

Tzw. okienko transferowe pozwala zmienić już dokonany wybór - zdecydować, czy ta część składki na ubezpieczenie społeczne od naszych wynagrodzeń trafi do ZUS, czy też 2,92 proc. trafi do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana w ZUS. Jeśli nie zawrą umowy z OFE w pierwszych miesiącach zatrudnienia, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach - podczas kolejnych okienek transferowych. Następne okienko - za cztery lata.(PAP)

Reklama