Kontrakty na Euro Stoxx 50 zwyżkują o 0,174 proc., FTSE 100 futures w górę o 0,041 proc., CAC 40 futures rosną o 0,035 proc., a na DAX - zwyżkują o 0,193 proc.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w marcu do 51,8 pkt. z 49,5 pkt. w poprzednim miesiącu - podał w piątek Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 51,0 pkt.

Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł zaś w marcu 91 pkt. - podano w piątek w końcowym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się w marcu wskaźnika na poziomie 90,5 pkt.

W lutym wskaźnik wyniósł 91,7 pkt.

W piątek podano też w USA, że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w marcu wzrosła o 215 tys., podczas gdy w lutym wzrosła o 245 tys., po korekcie. Amerykański Departament Pracy podał też, że liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 195 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 236 tys., po korekcie.

Stopa bezrobocia w USA w marcu wyniosła 5,0 proc., wobec 4,9 proc. w lutym - podał amerykański Departament Pracy.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 205 tys. wobec 242 tys. w lutym przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 190 tys. wobec 230 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Inwestorzy nie zapominają o ubiegłotygodniowych komentarzach szefowej Fed Janet Yellen, która stwierdziła we wtorek podczas wystąpienia w Klubie Ekonomicznym w Nowym Jorku, że wskazana jest ostrożność przy dostosowaniach w polityce monetarnej w USA i przyznała, że sytuacja w światowej gospodarce jest obecnie mniej korzystna, niż była w grudniu.

"Yellen była wyjątkowo +gołębia" - przypomina Mark Metthiews, ekonomista Bank Julius Baer & Co. w Singapurze.

"Prawdopodobnie Fed pozwoli na to, aby ożywienie w amerykańskiej gospodarce jeszcze nabrało siły. A to ważna rzecz dla rynków akcji" - dodaje.

W poniedziałek inwestorzy w Europie poznają przed południem wskaźnik Sentix - zaufanie wśród inwestorów w strefie euro na kwiecień, a także stopę bezrobocia w strefie euro w lutym i lutowy wskaźnik cen producenta PPI.

Po południu wystąpi prezes Fed z Bostonu Eric Rosenberg podczas konferencji na temat ryzyk dla gospodarki i bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

W poniedziałek zamknięte są rynki w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie. (PAP)