Tematem rozmów Jaglanda z przedstawicielami polskich władz oraz organizacji pozarządowych ma być m.in. sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany w mediach publicznych.

Sekretarz generalny RE ma rozmawiać także z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą oraz wicepremierem i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. We wtorek rano Jagland rozmawiać będzie z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. Jagland ma się ponadto spotkać z przedstawicielami polskich organizacji pozarządowych.

W pierwszej połowie marca Komisja Wenecka, która jest organem doradczym Rady Europy, przyjęła opinię na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komisja oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii jest też mowa o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Sekretarz generalny RE interesuje się też zmianami w polskim prawie medialnym. Na początku stycznia napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym wyraził zaniepokojenie przyjęciem tzw. małej ustawy medialnej i zaproponował dialog z ekspertami RE ds. wolności mediów, zanim prezydent podpisze tę ustawę. Nowela ta, na mocy której wygasły mandaty poprzednich członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia, weszła w życie.

Drugą część wizyty sekretarz generalny RE ma spędzić na Lubelszczyźnie; jak poinformowało PAP Biuro RE w Warszawie, ma to związek z konwencją ramową Rady z Faro, dotyczącą wartości dziedzictwa kulturowego dla społeczeństwa. We wtorek po południu Jagland odwiedzi Frampol, gdzie przyjmie go burmistrz gminy Tadeusz Niedźwiecki. Zaplanowano również spotkanie sekretarza RE z młodzieżą szkolną oraz wizytę na cmentarzu żydowskim, który zrewitalizowany został z udziałem społeczności lokalnej. Jagland opuści Polskę w środę rano. (PAP)