O godzinie 12.30 indeks WIG 20 zyskuje 0,13 proc. do 1.976 pkt., a obroty wynoszą 187 mln zł. GPW jest w poniedziałek słabsza niż większe rynki europejskie. Niemiecki DAX zyskuje po godz. 12.00 około 1 proc., podobnie jak francuski CAC, a brytyjski FTSE idzie w górę o 0,6 proc.

Największy wolumen handlu na GPW skupia się w poniedziałek na akcjach KGHM, którego kurs idzie w dół o 2,8 proc. - to najmocniejszy wzrost w indeksie dużych spółek. Wycena producenta miedzi spada, ponieważ przez obawy o kondycję chińskiej gospodarki tanieje wydobywany przez niego metal.

Po stronie wzrostów na warszawskiej giełdzie drugą sesję z rzędu wyróżnia się Alior Bank (4,8 proc. na plusie). Bank zawarł w ubiegły piątek z General Electric umowę zakupu wydzielonej części Banku BPH. Analitycy pozytywnie oceniają transakcję zakupu podstawowej działalności BPH przez Aliora, o ile rzeczywiście zarząd Aliora uzyska planowane 300 mln zł synergii. Kurs BPH w poniedziałek traci 5,7 proc.

O 0,9 proc. rośnie kurs Orlenu. Modelowa marża rafineryjna w marcu wzrosła do 4,9 USD na baryłce z 4,5 USD w lutym. Rok wcześniej w marcu marża wynosiła 9,4 USD na baryłce - poinformował w poniedziałek Orlen na swojej stronie internetowej.

Grupa Lotos podała z kolei, że modelowa marża rafineryjna spółki w marcu 2016 roku wyniosła 4,33 USD/bbl wobec 4,32 USD/bbl w lutym 2016 r. Grupa Lotos zwiększyła wydobycie ekwiwalentu ropy naftowej (boe) do 2,5 mln baryłek w I kwartale tego roku. Kurs spada o 1,4 proc.