"Zespół ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego nie chce oceniać, lecz wykorzystać opinię Komisji Weneckiej. Swoje sugestie oprze o zasadę sprawiedliwości społecznej" - napisał Kuchciński na Twitterze po poniedziałkowym spotkaniu z Jaglandem.

Jak relacjonował marszałek na Facebooku, Jagland na spotkaniu powiedział: "Jako Rada Europy jesteśmy do dyspozycji, jednak inicjatywa porozumienia musi wyjść ze strony Polski". Wedle relacji Kuchcińskiego, sekretarz generalny Rady Europy wyraził też zadowolenie, że "położono podwaliny pod taki proces w miejscu, gdzie powinien się on toczyć - w Sejmie". "Polska jest nieocenionym i szanowanym członkiem Rady Europy. Jej wyjście z problemów będzie wzorem dla innych krajów" - przekonywał sekretarz Rady Europy.

W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez marszałka Sejmu zespołu ekspertów, który analizuje sytuację wokół TK i opinię Komisji Weneckiej. W skład zespołu wchodzi kilkunastu naukowców i ekspertów z dziedziny prawa. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zespół ma "ocenić i przygotować sposób implementacji do polskiego systemu prawnego" zaleceń Komisji Weneckiej, dotyczących TK.

Koordynatorem zespołu jest profesor UW dr hab. Jan Majchrowski. Pozostali eksperci wchodzący w jego skład to: dr hab. Arkadiusz Adamczyk, dr Wojciech Arndt, prof. dr hab. Bogusław Banaszak, prof. dr hab. Adam Bosiacki, prof. dr hab. Andrzej Bryk, dr hab. Paweł Czubik, prof. dr hab. Andrzej Dziadzio, prof. dr hab. Jolanta Jabłońska-Bonca, prof. dr hab. Anna Łabno, dr hab. Maciej Marszał, sędzia Sadu Najwyższego w st. spocz. Bogusław Nizieński, prof. dr hab. Bogdan Szlachta, dr hab. Bogumił Szmulik, dr hab. Jarosław Szymanek. Spotkania zespołu mają się odbywać regularnie, co dwa tygodnie.

O przekazaniu opinii Komisji Weneckiej do Sejmu zdecydowała premier Beata Szydło. Tam ma zostać wypracowane rozwiązanie sporu wokół TK. W czwartek odbyło się spotkanie liderów partii politycznych, na którym rozmawiano o możliwości przełamania kryzysu. Szef PiS Jarosław Kaczyński poinformował po nim, że Sejm podejmie prace nad nową ustawą o TK. Szef PO Grzegorz Schetyna oświadczył natomiast, że na spotkaniu nie było przełomu i nie widzi obecnie szans na kompromis.

Konkluzją opinii Komisji Weneckiej - jak informowała sama Komisja - było stwierdzenie, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie, podjęły niekonstytucyjne działania". (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)