W piątek ruszył program "Rodzina 500 plus", w ramach którego rodzice dostają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a te mniej zamożne - również na pierwsze.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej poinformował PAP, że do godz. 14 w poniedziałek przez internet złożono 195 tys. wniosków.

Jak podkreśliło MRPiPS, jest to pierwszy program, który na tak dużą skalę umożliwia składanie wniosków drogą elektroniczną. Wielu rodziców i opiekunów składa wniosek elektroniczny po raz pierwszy - zdarza się, że podczas wypełniania wniosku popełniają błędy lub nie wypełniają wszystkich pól.

Resort rodziny poinformował po trzech pierwszych dniach składania wniosków, że najczęściej popełnianymi błędami przy ich skłądaniu są m.in. brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny w przypadku wnioskowania o świadczenie wychowawcze wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, brak numeru PESEL członków rodziny, czy niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy.

Reklama

Jeśli we wniosku pojawiły się błędy, urząd poprosi o ich skorygowanie. Informację o tym rodzic otrzyma w pierwszej kolejności drogą mailową. Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie sama zorientowała się, że popełniła błędy, może, nie czekając na maila z gminy, złożyć raz jeszcze poprawny wniosek online.

Ministerstwo rodziny przygotowało dokładne wytyczne dla gmin, jak rozpatrywać różne sytuacje, w których popełniono błędy we wniosku. Znaleźć je można pod linkiem: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/komunikaty-dla-samorzadow/.

Na złożenie pierwszego wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Świadczenie wychowawcze wypłacane będzie przez gminy. Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej - w urzędzie lub za pośrednictwem poczty, a także online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Prawie wszystkie samorządy przygotowały specjalne strony na temat programu lub zamieściły obszerne informatory; we wszystkich województwach działają też infolinie.

Wsparciem w ramach programu 500 plus objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają świadczenia na 3,7 mln dzieci. (PAP)