Indeks Euro Stoxx rośnie o 0,1 proc. Francuski CAC 40 zyskuje 0,3 proc. Niemiecki DAX idzie w górę o 0,1 proc. Notowania w Europie wspierają słowa członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Petera Praeta, który stwierdził, że bank będzie działał, jeśli będzie to konieczne, aby przeciwdziałać ryzyku długotrwałej niskiej inflacji w strefie euro.

Negatywnie na giełdach w Europie wyróżniają się francuskie spółki telekomunikacyjne, których kursy akcji tracą po informacjach o fiasku rozmów w sprawie połączenia Orange i Boouygues.

W USA indeks S&P 500 traci 0,1 proc. Nasdaq traci 0,4 proc. Na Wall Street na plus wyróżniają się spółki z branży biotechnologicznej, na minusie są jednak spółki z sektora surowcowego oraz dóbr konsumpcyjnych.

Zmienną sesję notuje ropa naftowa. Po wzrostach z początku sesji w jej dalszej części sytuacja na tym rynku uległa pogorszeniu. Ceny Brent spadają o 0,6 proc. i kształtują się na poziomie 36,7 USD z baryłkę.

Na rynku rośnie sceptycyzm, co do możliwości porozumienia w sprawie zamrożenia wydobycia ropy przez głównych producentów, do czego przyczyniły się ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej i Iranu.

WĄTPLIWOŚCI CO DO MOŻLIWOŚCI POROZUMIENIA W SPRAWIE ZAMROŻENIA POZIOMÓW WYDOBYCIA ROPY

Arabia Saudyjska zamrozi poziomy wydobycia ropy naftowej, tylko jeśli Iran i inni główni producenci się na to zdecydują – powiedział w piątek w wywiadzie dla agencji Bloomberga książę Mohammed bin Salman, minister obrony Arabii Saudyjskiej. Jak z kolei podała agencja informacyjna Mehr, irański minister ds. ropy naftowej Bijan Zanganeh oświadczył w trakcie weekendu, że jego kraj będzie zwiększał wydobycie oraz eksport tak długo, jak nie osiągnie poziomów udziału rynku, jakie posiadał przed nałożeniem sankcji.

Wypowiedzi przedstawicieli Iranu i Arabii Saudyjskiej stawiają pod znakiem zapytania możliwość osiągniecia porozumienia w sprawie planu zamrożenia wydobycia, który będzie dyskontowany przez producentów surowca na spotkaniu 17 kwietnia w stolicy Kataru Doha.

DOLAR NAJSŁABSZY OD PONAD 5 MIESIĘCY

W ubiegłym tygodniu silnie osłabił się dolar. Indeks dolara poszedł w dół o 1,6 proc. i sięgnął 94,32, co jest jego najniższym poziomem od pięciu i pół miesiąca. Kurs EUR/USD wzrósł w ubiegłym tygodniu do 1,14 i jest na najwyższym poziomie od października ubiegłego roku.

Silne osłabienie się dolara to efekt ubiegłotygodniowych - bardziej gołębich od oczekiwań - komentarzy prezes Fed Janet Yellen. Szefowa Fed przemawiając do Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku oświadczyła, że wskazana jest ostrożność przy dostosowaniach w polityce monetarnej w USA. Szefowa Fed stwierdziła też, że w najbliższych latach można oczekiwać tylko stopniowych podwyżek stóp procentowych, jednocześnie niepewna sytuacja w światowej gospodarce przekłada się na większe ryzyka dla gospodarki USA.

Gołębie sygnały ze strony prezes amerykańskiego banku centralnego w ubiegłym tygodniu w ocenie rynku obniżają dalej prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższym czasie. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że rynek kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA z powyżej 50 proc. prawdopodobieństwem wycenia obecnie dopiero w listopadzie.

RYNEK MYLI SIĘ CO DO TERMINÓW PODWYŻEK FED - ROSENGREN

Rynek terminowy myli się w swojej wycenie prawdopodobieństwa podwyżek Fed. Amerykański bank centralny powinien podnieść stopy procentowe wcześniej niż wskazują na to notowania kontraktów terminowych – powiedział przewodniczący oddziału Fed z Bostonu Eric Rosengren. Jego zdaniem spada ryzyko, że problemy światowej gospodarki powstrzymają wzrost gospodarczy w USA.

EBC BĘDZIE DZIAŁAŁ ZDECYDOWANIE W CELU WALKI Z NISKĄ INFLACJĄ

Europejski Bank Centralny będzie dalej „zdecydowanie” działał, jeśli będzie to konieczne, aby przeciwdziałać ryzyku długotrwałej niskiej inflacji w strefie euro – ocenił członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Peter Praet. Praet dodał, że zbyt długi okres czasu, w którym inflacja pozostaje poniżej celu inflacyjnego, może mieć poważne negatywne konsekwencje dla gospodarki.

ZGODNY Z OCZEKIWANIAMI SPADEK WSKAŹNIKA ZAMÓWIEŃ W PRZEMYŚLE USA

Zamówienia w przemyśle amerykańskim w lutym spadły mdm o 1,7 proc. Analitycy oczekiwali, że zamówienia w lutym spadną właśnie o 1,7 proc. mdm. W styczniu zamówienia wzrosły o 1,2 proc. po korekcie wobec wzrostu o 1,6 proc. przed korektą.

MOCNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ SPADEK INFLACJI PPI W STREFIE EURO

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro spadły o 0,7 proc. w lutym, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku spadły o 4,2 proc. Analitycy szacowali: mdm spadek o 0,5 proc., a rdr spadek o 4,0 proc. W styczniu PPI w eurolandzie spadł o 1,1 proc. mdm, po korekcie z -1,0 proc., a rdr spadł o 3,0 proc., po korekcie z -2,9 proc.

STOPA BEZROBOCIA W EUROLANDZIE W LUTYM WYNIOSŁA 10,3 PROC.

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10,3 proc., wobec 10,4 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,3 proc. wobec 10,3 proc. przed korektą w styczniu.

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,9 proc., wobec 8,9 proc. w poprzednim miesiącu. Najwyższa była w Hiszpanii: 20,4 proc., najniższa w Niemczech: 4,3 proc.

FIASKO NEGOCJACJI W SPRAWIE POŁĄCZENIA ORANGE I BOOUYGUES

Rozmowy w sprawie połączenia francuskich telekomów Orange i Boouygues Telecom zakończyły się bez porozumienia, ponieważ stronom nie udało się uzgodnić warunków transakcji. Jednym z głównych punktów spornych okazał się udział w nowym podmiocie miliardera Martina Boouyguesa, głównego udziałowca Boouygues Telecom.

W wyniku połączenia mógł powstać zdecydowanie największy gracz na francuskim rynku telekomunikacyjnym. Orange już teraz jest największym podmiotem w tej branży we Francji. Boouygues Telecom jest natomiast czwarty w tym zestawieniu. Rynek liczył, że konsolidacja na rynku zakończyłaby wojnę cenową, w którą zaangażowane są francuskie telekomy. (PAP)