Arabia Saudyjska chce dwukrotnie zwiększyć rozmiar własnego parkietu. Tamtejsza giełda jest jedną z najbardziej zamkniętych na świecie. Ma się to zmienić poprzez wprowadzenie ułatwień inwestycyjnych dla cudzoziemców. Rząd i zarząd giełdy liczą, że na parkiecie pojawi się kilkadziesiąt nowych spółek.

Królestwo chce przyciągnąć na giełdę firmy z sektora prywatnego. Zamierza także pobudzić rynek poprzez zwiększenie zakresu prywatyzacji. Indeks Tadawul All Share ma docelowo liczyć 250 firm (obecnie 170), a jego kapitalizacja rynkowa sięgająca 380 mld dol. ma w ciągu 7 lat urosnąć do poziomu odpowiadającego PKB kraju.

- Rząd ma nadzieję, że giełda osiągnie rozmiar odpowiadający rzeczywistemu rozmiarowi gospodarki Arabii Saudyjskiej – mówi Mohammed Al-Jadaan, prezes saudyjskiego regulatora Capital Market Authority. Obecna łączna wartość notowanych na tamtejszym parkiecie firm odpowiada 57 proc. PKB.

Próby zwiększenia giełdy są częścią restrukturyzacji saudyjskiej gospodarki, która ma najszerszy zasięg spośród wszystkich państw regionu. Celem gospodarczych zmian jest uniezależnienie kraju od ropy naftowej, której ceny dramatycznie spadły w ciągu ostatnich 1-2 lat.

Giełdowy projekt obejmuje pierwszą publiczną giełdową ofertę niewielkiej części udziałów naftowego giganta Aramco, stworzenie największego państwowego funduszu majątkowego oraz wytworzenie nowych źródeł przychodów budżetowych, które mają wzrosnąć do 2020 roku o 100 mld dol.

Kluczem do przyciągnięcia kapitału do rodzimej gospodarki ma być rozwijanie rynku kapitałowego i długu poprzez dodawanie do nich nowych ofert i produktów.

Zagraniczni inwestorzy zakupili w marcu na saudyjskim parkiecie akcje o wartości 853 mln dol. – wynika z danych zamieszczonych na stronie giełdy. Kwota ta przekłada się na jedynie 4,4 proc. całkowitej kapitalizacji parkietu. Nowy model saudyjskiej gospodarki ma to zmienić.

>>> Polecamy: Miedź coraz tańsza. Barclays wieszczy dalsze spadki cen