Polskie instytucje i przedsiębiorcy, oprócz ubiegania się o fundusze unijne z programów krajowych i regionalnych, mogą również korzystać ze wsparcia międzynarodowych programów "Interreg". Są to projekty realizowane wspólnie z zagranicznymi partnerami, w tym z Unii Europejskiej. Celem programu "Interreg Europa" jest dofinansowanie przedsięwzięć dotyczących badań naukowych, rozwoju technologicznego, innowacji, zwiększania konkurencyjności małych i średnich firm, a także projektów związanych z gospodarką niskoemisyjną i ochroną środowiska.

Projekty w ramach drugiej edycji konkursu będzie można zgłaszać do 13 maja br.

Resort rozwoju informował wcześniej, że w pierwszym naborze wpłynęło 261 wniosków, z czego do unijnego dofinansowania wybrano 64 przedsięwzięcia na kwotę blisko 100 mln euro. Najwięcej unijnych pieniędzy trafi na przedsięwzięcia badań i innowacji (ponad 34 mln euro na 21 inwestycji) oraz konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (ok. 28,5 mln euro dla 18 projektów). Wsparcie uzyska też projekty dotyczące niskoemisyjnej gospodarki (22 mln euro) oraz związane z efektywnym gospodarowaniem zasobami i ochroną środowiska (ponad 14 mln euro).

Według wiceministra rozwoju Adama Hamryszczaka przedsięwzięcia współfinansowane z programu "Interreg Europa" mogą znaleźć swą "kontynuację w przedsięwzięciach dotowanych z krajowych czy regionalnych programów".

Reklama

Budżet programu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) wynosi 359 mln euro. Nie określono puli pieniędzy na drugi nabór. Jak podkreślił resort rozwoju, zaleca się, by dofinansowanie z EFRR dla projektu wynosiło od 1 do 2 mln euro. (PAP)