Flota Czarnomorska stacjonuje m.in. na zaanektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie.

Interfax zwraca uwagę, że dwa tureckie okręty rakietowe, TCG Salihreis і TCG Bartin, zawinęły do Odessy na południu Ukrainy. Ukraińskie władze wojskowe informowały o tym jeszcze przed dwoma dniami.

„Ćwiczenia marynarki wojennej Turcji obserwuje należący do (rosyjskiej) Floty Czarnomorskiej średni okręt zwiadowczy +Ekwator+. Jeszcze jedna jednostka zwiadowcza znajduje się w pobliżu (bułgarskiej) Warny” – powiedział rozmówca Interfaxu.

Według agencji w ramach prowadzonych przez Turcję manewrów „Deniz Yildizi 2016” (Morska Gwiazda 2016) jej okręty wpływają do portów na Ukrainie, w Gruzji, Bułgarii i w Rumunii.

Oprócz tych, które zawinęły do Odessy, jeden wpłynął do Batumi, trzy okręty różnej klasy przybyły do Warny i jeszcze trzy – do portów rumuńskich. Kolejnych dziesięć jednostek znajduje się w różnych portach tureckich – wyjaśnił rozmówca Interfaxu. Przypomniał, że oprócz trzech okrętów tureckich w Warnie znajduje się ponadto fregata rakietowa marynarki wojennej Kanady, HMCS Fredericton.

Rosyjskie służby ustaliły, że w manewrach Deniz Yildizi 2016 uczestniczy 25 okrętów i łodzi podwodnych, oraz ponad dziesięć statków powietrznych. Turcy rozpoczęli zaplanowane ćwiczenia marynarki wojennej 28 marca i powinni zakończyć je we wtorek – podał Interfax. (PAP)