Usunięcie paywalla i uruchomienie nowej aplikacji to następstwo przejęcia "SCMP" przez Alibabę, chińskiego internetowego giganta zajmującego się handlem online, od poprzedniego właściciela malezyjskiego koncernu Kerry Media.

"Mamy przyjemność ogłosić, że od 5 kwietnia +South China Morning Post+ można czytać za darmo na wszystkich urządzeniach cyfrowych, w tym na komputerach, tabletach i smartfonach" - czytamy na stronie internetowej gazety. Zastrzeżono, że wersja drukowana i subskrypcja e-paper wciąż będą płatne.

Rezygnując z paywalla, "SCMP" traci jedno z głównych źródeł przychodów, ale zamiast tego gazeta będzie mogła liczyć na wsparcie finansowe Alibaby. We wrześniu 2014 roku ten "chiński Amazon" miał największy debiut giełdowy w historii Wall Street.

W grudniu ubiegłego roku, gdy Alibaba kupił istniejącą od 1903 roku gazetę, jeden z bastionów niezależnego dziennikarstwa w Hongkongu, przedstawiciele lokalnych mediów wyrażali obawy o kontrolę ze strony Chin, którym w 1997 roku zwrócono tę byłą brytyjską kolonię. (PAP)