"Rosja jest jednym z największych inwestorów w gospodarkę austriacką, a firmy austriackie zainwestowały znaczne zasoby, środki w gospodarkę Rosji" - powiedział Putin. Zasygnalizował, że rozmowy z prezydentem Austrii będą dotyczyć m.in. relacji Rosji z Unią Europejską.

Fischer, według wypowiedzi przekazanych przez media rosyjskie, wyraził ocenę, że ci, którzy zainteresowani są stosunkami z Rosją, nie są zadowoleni z istnienia unijnych sankcji wobec Moskwy. Wskazał, że kluczem do rozwiązania problemów jest proces miński, czyli postęp w uregulowaniu kryzysu ukraińskiego. "Powinienem powiedzieć, że Austria jest lojalnym członkiem UE i powinna trzymać się tych decyzji, jakie zostały podjęte wobec Rosji" - mówił Fischer, cytowany przez agencję RIA-Nowosti.

Według wcześniejszych zapowiedzi rozmowy szefów obydwu państw mają dotyczyć m.in. walki z terroryzmem międzynarodowym, sytuacji w Syrii i na Ukrainie. Prezydent Austrii spotkał się w środę również z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Na początku lutego br. wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner zapewnił podczas wizyty w Moskwie, że jego kraj uczyni wszystko co możliwe, by wesprzeć realizację projektu gazociągu Nord Stream 2. Również w lutym odbyło się, po trzyletniej przerwie, posiedzenie austriacko-rosyjskiej komisji międzyrządowej ds. handlu i współpracy gospodarczej.

Strona austriacka jest poważnie zaniepokojona spadkiem wymiany handlowej z Rosją, o czym mówił radca handlowy ambasady Austrii w Moskwie Dietmar Fellner w lutym w rozmowie z rządową "Rossijską Gazietą". W okresie od stycznia do października ubiegłego roku eksport austriacki do Rosji spadł o 40 procent, do 1,6 mld euro. Główny problemem jest osłabienie rubla wobec euro. Sprawia ono m.in., że firmy rosyjskie mają mniej możliwości kupna technologii i maszyn.