Indeks Euro Stoxx rośnie o 0,2 proc. Francuski CAC 40 zyskuje 0,4 proc. Niemiecki DAX idzie w górę o 0,1 proc. Rosną kontrakty na indeksy w USA.

Zyskują również amerykańskie indeksy giełdowe. S&P 500 zyskuje 0,2 proc. Nasdaq idzie w górę o 0,6 porc.

Zyskują spółki paliwowe, którym pomagają rosnące ceny ropy naftowej. Ceny Brent rosną o 3,3 proc. i kształtują się na poziomie 39,1 USD za baryłkę.

Cenom surowca pomagają komentarze przedstawiciela Kuwejtu, który stwierdził, że istnieją sygnały wskazujące na to, że dojdzie do porozumienia w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia. Dodatkowo impuls wzrostowy na rynku ropy naftowej dostarczyły dane na temat zapasów surowca w USA, które niespodziewanie spadły w ubiegłym tygodniu.

Lepsze nastroje na rynkach finansowych w środę to również zasługa danych z Chin, gdzie na wzrost w marcu wskazał odczyt indeksu PMI z sektora usług. Spadła w marcu tymczasem produkcja przemysłowa w Niemczech. Skala spadku była jednak niższa od oczekiwań.

Na rynku walutowym w oczekiwaniu na publikację minutek z marcowego posiedzenia Fed (będzie miała ona miejsce w środę o godz. 20.00) w stosunku do euro umacnia się dolar. Kurs EUR/USD wynosi 1,137.

Bardzo mocny pozostaje japoński jen. Kurs USD/JPY znajduje się w pobliżu poziomu 110 i jest najniższy od października 2014 r. Wycenę jena wspierają wypowiedzi japońskiego premiera Shinzo Abe, który powiedział, że jest przeciwny dewaluacji.

POROZUMIENIE W SPRAWIE ZAMROŻENIA WYDOBYCIA ROPY MOŻLIWE ALE BEZ IRANU

Najwięksi producenci ropy na świecie nie mają wyjścia i muszą osiągnąć porozumienie w sprawie ograniczenia dostaw surowca, kiedy spotkają się w połowie kwietnia w Dosze - stwierdził Nawal al-Fezaia, przedstawiciel Kuwejtu w OPEC.

17 kwietnia ma odbyć się spotkanie producentów ropy z OPEC i spoza tej organizacji. Nie wiadomo, czy będzie w nim uczestniczyć przedstawiciel Iranu. W środę minister ds. ropy naftowej tego kraju ponownie stwierdził, że Iran będzie dalej zwiększał swoje wydobycie i chce osiągnąć poziomy sprzed nałożenia sankcji za rok.

SPADEK ZAPASÓW ROPY NAFTOWEJ W USA

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,94 mln baryłek do 529,9 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Wcześniej zapasy ropy rosły przez siedem tygodni z rzędu ustanawiając w tym czasie nowe historyczne rekordy wysokości. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,8 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,44 mln baryłek.

WZROST INDEKSU PMI W CHIŃSKIM SEKTORZE USŁUGOWYM

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w marcu 52,2 pkt. wobec 51,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podały Caixin i Markit Economics. Jak wynika ze środowych danych, wskaźnik PMI composite wyniósł tym samym 51,3 pkt. wobec 49,4 pkt. w lutym.

SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W NIEMCZECH, ALE MNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ

W Niemczech w lutym produkcja przemysłowa spadła o 0,5 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 2,3 proc., po korekcie. Spodziewano się, że produkcja mdm spadnie o 1,8 proc., po wzroście poprzednio o 3,3 proc. przed korektą. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,3 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 1,8 proc., po korekcie z +2,2 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 0,4 proc.

NALEŻY UNIKAĆ DEWALUACJI WALUTY - ABE

Kraje powinny unikać dewaluacji walut, jako narzędzia mającego na celu zwiększenie przewagi konkurencyjnej – powiedział premier Japonii Shinzo Abe. Szef japońskiego rządu w wywiadzie dla „the Wall Street Journal” stwierdził również, że dla gospodarki „najlepsza jest zawsze stabilność”.

SŁABE PERSPEKTYWY ROSYJSKIEJ GOSPODARKI – BANK ŚWIATOWY

Droga do ożywienia w gospodarce Rosji będzie dłuższa niż wcześniej zakładano, ewentualne zniesienie sankcji przełożyłoby się natomiast tylko na „ograniczony i krótkoterminowy” impuls prowzrostowy – oceniają analitycy Banku Światowego. Scenariusz bazowy instytucji zakłada, że gospodarka Rosji skurczy się w tym roku o 1,9 proc., w tym scenariuszu średnia cena ropy naftowej w tym orku wyniesie 37 dolarów za baryłkę.

TED CRUZ I BERNIE SANDERS WYGRALI PRAWYBORY W STANIE WISCONSIN

Wtorkowe prawybory prezydenckie GOP wygrał w stanie Wisconsin senator Ted Cruz, a prawybory Demokratów - socjalista Bernie Sanders. Zwycięstwo w Wisconsin daje Cruzowi, senatorowi z Teksasu, kolejnych 33 delegatów na lipcową konwencję Partii Republikańskiej, która nominuje ostatecznego kandydata partii w listopadowych wyborach prezydenckich.

Cruz przybliżył się pod względem delegatów do lidera republikańskiego wyścigu, nowojorskiego miliardera Donalda Trumpa. Po dotychczasowych prawyborach, które odbyły się w ponad 30 stanach, Cruz zagwarantował sobie 514 delegatów. Wciąż prowadzi Trump (740 delegatów), ale wcale nie jest pewne, że do lipcowej konwencji uda mu się zdobyć niezbędną liczbę 1.237 delegatów, gwarantującą nominację GOP.

FIASKO POŁĄCZENIA PFIZERA I ALLERGANA

Amerykański Pfizer Inc., producent Viagry, zdecydował o wycofaniu się z transakcji przejęcia irlandzkiej firmy Allergan Inc., producenta Botoxu. Transakcji była przeciwna administracja prezydenta Baracka Obamy, ponieważ po finalizacji transakcji Pfizer-Allergan nowa firma farmaceutyczna mogłaby być przeniesiona z USA do Irlandii, aby obniżyć sumę płaconych podatków. W listopadzie 2015 r. Pfizer zgodził się przejąć firmę z Dublina - Allergan, za 160 miliardów dolarów. (PAP)