Warszawa, 07.04.2016 (ISBnews) - Zwrot z inwestycji w badania i rozwój w sektorze farmaceutycznym wyniósł w 2015 roku jedynie 4,2%, podczas gdy pięć lat wcześniej było to 10,1%, wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Deloitte. Dużo lepiej niż rynkowi liderzy radzą sobie średnie firmy, w których średni zwrot z inwestycji w B+R w latach 2013-2015 wyniósł aż 17%, podano także.
"W latach 2013-2015 zwroty z inwestycji w B+R wyniosły w analizowanych czterech firmach 17%, podczas gdy u tych największych było to zaledwie 5%. W tym samym czasie koszty wytworzenia i rozwoju pojedynczego preparatu w tej pierwszej grupie były o jedną czwartą mniejsze niż u rynkowych liderów. To pokazuje, że rynek farmaceutycznych innowacji dynamicznie się zmienia. Tzw. big pharma traci swoją przewagę, jeśli chodzi o opłacalność prowadzonych przez siebie prac R&D na rzecz mniejszych podmiotów, łatwiej dostosowujących się do potrzeb rynku" - powiedziała partner zarządzająca Magdalena Burnat-Mikosz, cytowana w komunikacie.
W grupie największych firm średnie roczne koszty wprowadzenia jednego produktu na rynek wzrosły od 2010 roku o jedną trzecią do sumy 1,57 mld USD, a roczna sprzedaż produktu zmalała o prawie 50%, podano także.
"W latach 2013-2015 średnia sprzedaż przypadająca na jeden produkt wynosiła w grupie liderów 451 mln USD, podczas gdy w grupie średnich firm było to 1,03 mld USD. Zdaniem ekspertów Deloitte, przepaść ta może się pogłębiać. Z kolei różnica pomiędzy średnimi kosztami opracowania i rozwoju produktu wynosi pomiędzy obiema grupami 360 mln USD na korzyść mniejszych spółek" - czytamy w komunikacie.
Eksperci Deloitte doszli również do wniosku, że firmy farmaceutyczne są coraz częściej skłonne do przekazywania zysków na dywidendy dla swoich akcjonariuszy niż przeznaczanie ich na działalność badawczo-rozwojową, podano także.
Raport Deloitte analizuje sytuację grupy dwunastu koncernów farmaceutycznych, które przeznaczają najwięcej środków na badania i rozwój i są w tym obszarze rynkowymi liderami (Amgen, AstraZeneca, Bristol-Myers Squibb, Eli Lilly, GlaxoSmithKline, Johnson & Johnson, Merck&Co, Novartis, Pfizer, Roche, Sanofi, Takeda). Dodatkowo w tym roku - dla porównania - wzięto również pod uwagę cztery średnie firmy z tego sektora, które w ostatnich latach wyróżniały się sukcesami na polu B+R.
(ISBnews)