Indeks Euro Stoxx rośnie o 1,6 proc. Francuski CAC 40 zyskuje 1,4 proc. Niemiecki DAX idzie w górę o 1,5 proc. Rosną kontrakty na indeksy w USA. Kontrakt na S&P 500 zyskuje 0,8 proc.

Zyskują spółki paliwowe, którym pomagają rosnące ceny ropy naftowej. Ceny Brent rosną o 4,3 proc. i kształtują się na poziomie 41 USD za baryłkę. Cenom surowca pomagają nadzieje na porozumienie w tym miesiącu w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia surowca przez jego największych producentów. W piątek pojawiły się informacje o spadku wydobycia w Rosji, która jest wskazywana na jednego z głównych orędowników porozumienia.

Dobre były piątkowe dane na temat niemieckiego handlu zagranicznego. Dodatkowo sentyment wsparły najnowsze wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen, która w optymistycznym tonie wypowiedziała się na temat kondycji gospodarki USA jednocześnie wskazując, że nie ma w niej na razie sygnałów przegrzania.

Na rynku walutowym w stosunku do euro umacnia się dolar. Kurs EUR/USD wynosi 1,136. Yellen, zarówno jak i szef Fed z Nowego Jorku William Dudley ocenili, że w USA wskazane są stopniowe podwyżki stóp procentowych.

Po silnym umocnieniu wcześniej w tym tygodniu, osłabia się japoński jen. Kurs USD/JPY znajduje się w pobliżu poziomu 108,7, po wzroście o blisko 0,5 proc. Minister finansów Japonii powiedział w piątek, że silne umocnienie się jena jest niekorzystne i zasugerował gotowość do interwencji w celu jego osłabienia.

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA CZYNI POSTĘPY, STOPNIOWE PODWYŻKI STÓP UZASADNIONE – YELLEN

Fed powinien stopniowo podnosić stopy procentowe - oceniła Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej, podczas udziału w panelu w Nowym Jorku, w którym uczestniczyli również trzej byli prezesi Fed - Ben Bernanke, Alan Greenspan i Paul Volcker. Yellen powiedziała, że w amerykańskiej gospodarce widoczny jest postęp, zbliża się ona do pełnego zatrudnienia i jednocześnie na pewno nie znajduje się w fazie „bańki”.

Yellen podała, że większość członków FOMC spodziewa się dalszego spadku bezrobocia w USA i to nawet poniżej wartości, którą niektórzy przedstawiciele Fed uznają za poziom pełnego zatrudnienia. Dodała, że Fed wciąż stara się osiągnąć swój cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Cel ten jednak nie ma nadrzędnej ważności i dopuszczalne jest również jego pewne przestrzelenie.

OSTROŻNE I STOPNIOWE ZACIEŚNIANIE POLITYKI MONETARNEJ W USA WSKAZANE – DUDLEY

Niepewność co do perspektyw gospodarki USA jest wyższe niż zazwyczaj, dlatego wskazane jest ostrożne i stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną – ocenił przewodniczący oddziału amerykańskiego banku centralnego z Nowego Jorku William Dudley. Szef Fed z Nowego Jorku ocenił również, że nie ustąpiły jeszcze wszystkie negatywne czynniki, które doprowadziły do wysokiej zmienności na rynkach finansowych na początku tego roku.

RUCHY NA RYNKU WALUTOWYM NIEKORZYSTNE - MINISTER FINANSÓW JAPONII

Minister finansów Japonii Taro Aso stwierdził, że ruchy na rynku walutowym obejmujące silne umocnienie się jena są niekorzystne. Aso powiedział, że ruch jest zbyt „jednokierunkowy” i dodał, że władze Japonii podejmą działania zaradcze, jeśli będzie taka potrzeba, sugerując możliwość interwencji na rynku.

Jen umacniał się pięć poprzednich sesji z rzędu. W czwartek kurs USD/JPY znalazł się poniżej poziomu 108. Oznacza to, że jen był najmocniejszy w stosunku do dolara od końca października 2014 roku.

WYDOBYCIE ROPY NAFTOWEJ W ROSJI MOGŁO SPAŚĆ W KWIETNIU

Wydobycie rop naftowej przez Rosję może spaść do poziomu 10,84 mln – 10,86 mln baryłek dziennie w kwietniu z poziomu 10,91 mln baryłek dziennie, na którym produkcja Rosji znajdowała się miesiąc wcześniej – podała agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła w rosyjskim ministerstwie energii. Wcześniej w tym tygodniu Reuters poinformował, że Rosja nie jest gotowa do podpisania porozumienia w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia na zaplanowanym na 17 kwietnia spotkaniu producentów surowca w stolicy Kataru Doha.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE NA TEMAT HANDLU ZAGRANICZNEGO NIEMIEC

Eksport Niemiec wzrósł w lutym o 1,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 0,6 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu mdm o 0,5 proc., po spadku w I o 0,5 proc. przed korektą. Import mdm wzrósł o 0,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,3 proc., po korekcie z +1,2 proc. Tu oczekiwano spadku o 0,3 proc.

NIEOCZEKIWANY SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁU W.BRYTANII

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w lutym o 0,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,2 proc., po korekcie z +0,3 proc. Analitycy spodziewali się w II wzrostu o 0,1 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,5 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,1 proc., po korekcie. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu pozostanie bez zmian, po wzroście przed korektą o 0,2 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU WE FRANCJI ROZCZAROWAŁA

Produkcja przemysłowa we Francji spadła o 1,0 proc. w lutym mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,0 proc., po korekcie z +1,3 proc. Analitycy spodziewali się spadku produkcji przemysłowej mdm o 0,4 proc. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa w II wzrosła o 0,6 proc., po wzroście o 1,7 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Tu oczekiwano wzrostu o 1,7 proc., po wzroście o 2,0 proc. przed korektą. (PAP)