Indeks Euro Stoxx rośnie o 1,5 proc. Francuski CAC 40 zyskuje 1,4 proc. Niemiecki DAX idzie w górę o 1,1 proc.

Na plus wyróżnia się włoska giełda. Indeks rzymskiego parkietu zyskuje o 4 proc. po informacjach o planach pomocy dla tamtejszego sektora bankowego.

Na zielono jest też na Wall Street. Indeks S&P 500 rośnie o 0,7 proc. Nasdaq idzie w górę o 0,4 proc.

Zyskują spółki paliwowe, którym pomagają rosnące ceny ropy naftowej. Ceny Brent rosną o 6,1 proc., zbliżają się one do 42 USD za baryłkę i są ponownie blisko swoich najwyższych poziomów w tym roku.

Cenom surowca pomagają nadzieje na porozumienie w tym miesiącu w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia surowca przez jego największych producentów. W piątek pojawiły się informacje o spadku wydobycia w Rosji, która jest wskazywana na jednego z głównych orędowników porozumienia.

Dobre były piątkowe dane na temat niemieckiego handlu zagranicznego. Dodatkowo sentyment wsparły najnowsze wypowiedzi prezes Fed Janet Yellen, która w optymistycznym tonie wypowiedziała się na temat kondycji gospodarki USA jednocześnie wskazując, że nie ma w niej na razie sygnałów przegrzania.

Na rynku walutowym w stosunku do euro bez większych zmian pozostaje dolar. Kurs EUR/USD wynosi 1,14. Yellen, zarówno jak i szef Fed z Nowego Jorku William Dudley ocenili, że w USA wskazane są stopniowe podwyżki stóp procentowych.

Po silnym umocnieniu wcześniej w tym tygodniu, umiarkowanie osłabia się japoński jen. Kurs USD/JPY znajduje się w pobliżu poziomu 108,4. Minister finansów Japonii powiedział w piątek, że silne umocnienie się jena jest niekorzystne i zasugerował gotowość do interwencji w celu jego osłabienia.

AMERYKAŃSKA GOSPODARKA CZYNI POSTĘPY, STOPNIOWE PODWYŻKI STÓP UZASADNIONE – YELLEN

Fed powinien stopniowo podnosić stopy procentowe - oceniła Janet Yellen, szefowa Rezerwy Federalnej, podczas udziału w panelu w Nowym Jorku, w którym uczestniczyli również trzej byli prezesi Fed - Ben Bernanke, Alan Greenspan i Paul Volcker. Yellen powiedziała, że w amerykańskiej gospodarce widoczny jest postęp, zbliża się ona do pełnego zatrudnienia i jednocześnie na pewno nie znajduje się w fazie „bańki”.

Yellen podała, że większość członków FOMC spodziewa się dalszego spadku bezrobocia w USA i to nawet poniżej wartości, którą niektórzy przedstawiciele Fed uznają za poziom pełnego zatrudnienia. Dodała, że Fed wciąż stara się osiągnąć swój cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Cel ten jednak nie ma nadrzędnej ważności i dopuszczalne jest również jego pewne przestrzelenie.

OSTROŻNE I STOPNIOWE ZACIEŚNIANIE POLITYKI MONETARNEJ W USA WSKAZANE – DUDLEY

Niepewność co do perspektyw gospodarki USA jest wyższe niż zazwyczaj, dlatego wskazane jest ostrożne i stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną – ocenił przewodniczący oddziału amerykańskiego banku centralnego z Nowego Jorku William Dudley. Szef Fed z Nowego Jorku ocenił również, że nie ustąpiły jeszcze wszystkie negatywne czynniki, które doprowadziły do wysokiej zmienności na rynkach finansowych na początku tego roku.

RUCHY NA RYNKU WALUTOWYM NIEKORZYSTNE - MINISTER FINANSÓW JAPONII

Minister finansów Japonii Taro Aso stwierdził, że ruchy na rynku walutowym obejmujące silne umocnienie się jena są niekorzystne. Aso powiedział, że ruch jest zbyt „jednokierunkowy” i dodał, że władze Japonii podejmą działania zaradcze, jeśli będzie taka potrzeba, sugerując możliwość interwencji na rynku.

Jen umacniał się pięć poprzednich sesji z rzędu. W czwartek kurs USD/JPY znalazł się poniżej poziomu 108. Oznacza to, że jen był najmocniejszy w stosunku do dolara od końca października 2014 roku.

WYDOBYCIE ROPY NAFTOWEJ W ROSJI MOGŁO SPAŚĆ W KWIETNIU

Wydobycie rop naftowej przez Rosję może spaść do poziomu 10,84 mln – 10,86 mln baryłek dziennie w kwietniu z poziomu 10,91 mln baryłek dziennie, na którym produkcja Rosji znajdowała się miesiąc wcześniej – podała agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła w rosyjskim ministerstwie energii. Wcześniej w tym tygodniu Reuters poinformował, że Rosja nie jest gotowa do podpisania porozumienia w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia na zaplanowanym na 17 kwietnia spotkaniu producentów surowca w stolicy Kataru Doha.

LEPSZE OD OCZEKIWAŃ DANE NA TEMAT HANDLU ZAGRANICZNEGO NIEMIEC

Eksport Niemiec wzrósł w lutym o 1,3 proc. mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 0,6 proc., po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu mdm o 0,5 proc., po spadku w I o 0,5 proc. przed korektą. Import mdm wzrósł o 0,4 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 1,3 proc., po korekcie z +1,2 proc. Tu oczekiwano spadku o 0,3 proc.

NIEOCZEKIWANY SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁU W.BRYTANII

Produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii spadła w lutym o 0,3 proc. mdm, podczas gdy poprzednio wzrosła o 0,2 proc., po korekcie z +0,3 proc. Analitycy spodziewali się w II wzrostu o 0,1 proc. W ujęciu rdr produkcja przemysłowa spadła o 0,5 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,1 proc., po korekcie. Z szacunków ekonomistów wynikało, że produkcja przemysłu pozostanie bez zmian, po wzroście przed korektą o 0,2 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU WE FRANCJI ROZCZAROWAŁA

Produkcja przemysłowa we Francji spadła o 1,0 proc. w lutym mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 1,0 proc., po korekcie z +1,3 proc. Analitycy spodziewali się spadku produkcji przemysłowej mdm o 0,4 proc. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa w II wzrosła o 0,6 proc., po wzroście o 1,7 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie. Tu oczekiwano wzrostu o 1,7 proc., po wzroście o 2,0 proc. przed korektą.

KE I WŁOCHY POMOGĄ KLIENTOM WŁOSKICH BANKÓW

Włochy i Komisja Europejska osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie stworzenia funduszu, który miałby zapewnić środki na rekompensatę dla klientów czterech banków Banca delle Marche, Banca Popolare dell'Etruria, Cassa di Risparmio di Ferrara oraz Cassa di Risparmio di Chiet. Klienci tych banków ucierpieli po tym, jak musieli oni częściowo ponieść koszty rządowego programu pomocowego udzielonego bankom w ubiegłym roku.(PAP)