Tureckie miasto było celem ataku również dzień wcześniej. Obrażenia odniosły wtedy co najmniej cztery osoby. Informację o działaniach odwetowych potwierdził premier rządu w Ankarze Ahmet Davutoglu.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że syryjskie obszary przygranicze w pobliżu miasta Kilis są kontrolowane przez islamistów z IS.

Tymczasem syryjskie media państwowe podały, że wojsko rozpoczęło we wtorek ofensywę na strategiczną wioskę i wzgórze na południe od Aleppo. Obszary te bronione są przez powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra. Agencja Associated Press tłumaczy, że prowadzi tamtędy ważna linia zaopatrzenia łącząca Damaszek z Aleppo.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdza doniesienia rządowych mediów, podkreślając, że walki trwają wokół wioski Han Tuman.

Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze, odkąd pod koniec lutego zaczęło obowiązywać zawieszenie broni w Syrii. Rozejm nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko IS oraz Frontowi al-Nusra; operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa i dowodzona przez USA koalicja.

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. (PAP)

lm/ ro/