"Nasza giełda jest liderem w tej części Europy. Tak działajmy, byśmy byli liderem gospodarczym w tej części Europy. Wspierajmy giełdę dobrymi regulacjami. Giełda jest ogromnie ważna dla tych, którzy działają w dziedzinie innowacji. Często jest tak, że banki komercyjne nie chcą wspierać takich firm, natomiast giełda jest dla nich szansą. Jest również szansą dla rozwoju Rzeczpospolitej" - powiedział Duda podczas inauguracji obchodów 25-lecia podpisania aktu założycielskiego GPW.

Także prezes GPW Małgorzata Zaleska mówiła o roli giełdy we wspieraniu innowacyjnej gospodarki. 

"Przyszłość spółki to budowanie dalszego zaufania dla rynku kapitałowego w Polsce. Giełda to spółka wspierająca polską gospodarka, wspomagająca polskie przedsiębiorstwa innowacyjnymi rozwiązaniami. Mamy już teraz przykłady spółek innowacyjnych na giełdzie" - powiedziała Zaleska.

12 kwietnia 1991 r. minister przekształceń własnościowych i minister finansów podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 16 kwietnia 1991 r. odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

>>> Czytaj też: GPW i Plan Morawieckiego. "To ma być giełda pierwszego wyboru dla spółek w Polsce"