"Przeszukanie ma na celu pozyskanie dokumentów związanych z ostatnimi publikacjami prasowymi i śledztwem dziennikarskim, aby można ustalić czy firma rzeczywiście była wykorzystywana w nielegalnych operacjach finansowych i czy była zamieszana w ten proceder" – napisano w oświadczeniu prokuratury.

W komunikacie zaznaczono, że analogiczne przeszukania były przeprowadzone w zagranicznych filiach grupy Mossack Fonseca. W ubiegłym tygodniu dokonano rewizji w biurach w Salwadorze, podczas której zarekwirowano twarde dyski komputerów. W poniedziałek miało zaś miejsce przeszukanie w peruwiańskiej filii w Limie.

Agencje przypominają też, że w poniedziałek w biurach Mossack Fonseca złożyli wizytę prokuratorzy zajmujący się problemami cyberprzestępczości i naruszania praw własności intelektualnej. Było to związane ze skargą złożoną przez firmę Mossack Fonseca, która utrzymuje, że ujawnienie tajnej dokumentacji biznesowej stało się możliwe dzięki atakowi hakerów.

>>> Czytaj też: Tajne imperium finansowe Putina. Oto rosyjskie wątki „afery panamskiej”

Reklama

Przed tygodniem władze Panamy ogłosiły, że powołają niezależną komisję, która zbada praktyki finansowe w tym kraju. W skład komisji wejdą krajowi i zagraniczni eksperci, aby "ocenić aktualne praktyki i zaproponować przyjęcie środków, którymi podzielimy się z innymi państwami na świecie, by wzmocnić przejrzystość systemów finansowych i prawnych" - oświadczył prezydent Juan Carlos Varela Rodriguez. Skład komisji nie jest jeszcze znany.

Z kancelarii Mossack Fonseca w Panamie wyciekło ok. 11,5 miliona dokumentów dot. oszustw podatkowych polegających na ukrywaniu przychodu przed fiskusem poprzez lokatę pieniędzy w rajach podatkowych. W związku ze skandalem wokół "Panama Papers" rządy na całym świecie zaczęły badać, czy politycy, znani sportowcy oraz biznesmeni popełnili przestępstwa finansowe.

Dokumenty z lat 1977-2015 ujawniono dzięki Międzynarodowemu Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). Dotyczą one m.in. przyjaciół lub krewnych prezydentów Rosji Władimira Putina, Chin Xi Jinpinga czy Syrii Baszara el-Asada, argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego czy hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

>>> Czytaj też: Niemiecki minister sprawiedliwości: Trzeba udostępnić całą bazę danych "Panama Papers"