Analitycy spodziewali się, że eksport w III rdr wzrósł o 14,9 proc.

Trochę słabsze są dane o imporcie - w III spadł on rdr o 1,7 proc. (w juanach). Oczekiwano spadku o 4,8 proc., po spadku poprzednio o 8,0 proc. rdr. W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w III 194,60 mld wobec nadwyżki poprzednio 209,50 mld i oczekiwanych przez analityków 203,65 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła w III 29,86 mld USD wobec nadwyżki 32,59 mld USD i spodziewanych przez analityków 34,95 mld USD. To najniższa nadwyżka od roku.

>>> Czytaj też: Kraj niezrozumiały dla Zachodu. Jak robić interesy z Chinami?

W dolarach eksport rdr wzrósł w III o 11,5 proc., po spadku w II o 25,4 proc. i oczekiwanych przez analityków +10,0 proc. To najmocniejszy wzrost eksportu od roku. Import spadł o 7,6 proc., po spadku w II o 13,8 proc. i szacowanego w III spadku o 10,1 proc. Import spada już od 17 miesięcy.

Dane o eksporcie Chin sygnalizują odbicie w gospodarce. Teraz gracze rynkowi czekają na wyliczenie PKB w Chinach w I kwartale, które zostanie opublikowane w piątek. Tu analitycy spodziewają się wzrostu PKB o 6,7 proc.

"Mamy okres 'miodowego miesiąca' jeśli chodzi o ożywienie w gospodarce Chin i w krótkiej perspektywie gospodarka rzeczywiście się odbije, a już widzimy poprawiające się wskaźniki makro, w tym te dzisiejsze o eksporcie" - mówi Dai Ming, zarządzający Hengsheng Asset Management Co. w Szanghaju.

>>> Czytaj też: Nowy mroźny Jedwabny Szlak. Sojusz smoka i niedźwiedzia