Kontrakty na Euro Stoxx 50 w dół o 0,033 proc., FTSE 100 futures w górę o 0,071 proc., CAC 40 futures zniżkują o 0,078 proc., a na DAX - zniżkują o 0,025 proc.

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. 2016 r. o 6,7 proc. rdr - poinformowało biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w I kw. wzrostu PKB o 6,7 proc. po wzroście w IV kw. 2015 o 6,8 proc.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła zaś w marcu o 6,8 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu rdr o 5,9 proc. Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła rdr o 10,5 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,4 proc.

"Chiński rząd widzi, że stosowana przez niego polityka działa" - mówi Andrew Sullivan, dyrektor zarządzający Haitong International Securities Group w Hongkongu. "Dlatego potecjał do dalszego luzowania polityki monetarnej w Chinach maleje" - dodaje.

Tymczasem trzęsienie ziemi o sile 6,5 w skali Richtera nawiedziło w nocy z czwartku na piątek czasu lokalnego japońską wyspę Kiusiu. Jak poinformowały władze w Tokio, zginęło co najmniej 9 osób, a ponad 760 zostało rannych.

Władze skierowały do akcji około 3 tys. policjantów, żołnierzy i strażaków. W bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 44 tys. ludzi.

Na skutek serii wstrząsów na wyspie Kiusiu zawaliło się lub zostało uszkodzonych wiele budynków. W kilku miejscach wybuchły pożary. Lokalne władze zapewniły, że znajdujące się tam reaktory jądrowe są bezpieczne.

Tymczasem o 11.00 inwestorzy w strefie euro poznają dane o bilansie handlowym strefy euro w lutym.

Po południu będą publikowane wskaźniki z USA: m.in. indeks Empire Manufacturing, produkcja przemysłu i indeks sentymentu opracowany przez Uniwersytet Michigan.(PAP)