Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,16 proc. i wyniósł 17.897,46 pkt. To był najlepszy tydzień dla tego indeksu od miesiąca.

S&P 500 spadł o 0,10 proc. i wyniósł 2.080,73 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,16 proc. do 4.938,22 pkt.

Indeksom ciążyły przede wszystkim spółki paliwowe i technologiczne. Słabo zachowywały się również banki mimo lepszych od oczekiwań wyników kwartalnych Citigroup. Zniżkował m.in. Goldman Sachs.

Gorsze od oczekiwań okazały się najnowsze dane o produkcji przemysłowej w USA. Spadły one w marcu o 0,6 proc. mdm. Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,1 proc. mdm.

Rynki akcji nie zareagowały mocno na dane z Chin, które zgodnie z oczekiwaniami pokazały najniższy od 2009 r. wzrost PKB.

Na rynku walutowym dolar osłabiał się do jena o 0,6 proc., a do euro o 0,2 proc.

Ceny ropy naftowej mocno spadały. Brent jest wyceniana na 42,5 dolarów za baryłkę po spadku o 3 proc. WTI taniała około 3 proc. do 40,2 dolara za baryłkę.

Najwięksi producenci ropy z OPEC i spoza kartelu spotkają się 17 kwietnia w Dosze, stolicy Kataru, w sprawie ewentualnego zamrożenia dostaw surowca. W ciągu tygodnia ceny ropy rosły wraz z pojawiającymi się informacjami o możliwym porozumieniu między producentami.

Lekkimi spadkami zakończyły się sesje na giełdach europejskich. Niemiecki DAX poszedł w dół o 0,42 proc., brytyjski FTSE 100 stracił 0,34 proc., a francuski CAC 40 spadł o 0,36 proc.

SPADEK PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ W USA

Produkcja przemysłowa w USA w marcu spadła o 0,6 proc. mdm - podała Rezerwa Federalna (Fed). Analitycy spodziewali spadku wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,1 proc. mdm.

W lutym wskaźnik spadł o 0,6 proc. po korekcie wobec spadku o 0,5 proc. przed korektą.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w marcu 74,8 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,3 proc.

W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,3 proc. po korekcie wobec 76,7 proc. przed korektą.

MIESZANE ODCZYTY WSKAŹNIKÓW KONIUNKTURY W USA

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w kwietniu do plus 9,56 pkt. z plus 0,62 pkt. w poprzednim miesiącu - podała nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 2,0 pkt.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w kwietniu 89,7 pkt. Analitycy spodziewali się w kwietniu wskaźnika na poziomie 92 pkt. W marcu wskaźnik wyniósł 91 pkt.

WZROST PKB CHIN SPOWALNIA, POZYTYWNIE ZASKOCZYŁA PRODUKCJA

Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w I kw. 2016 r. o 6,7 proc. rdr - poinformowało biuro statystyczne w Pekinie. Analitycy spodziewali się w I kw. wzrostu PKB o 6,7 proc. po wzroście w IV kw. 2015 r. o 6,8 proc.

To najsłabszy wynik dla chińskiej gospodarki od 2009 r.

Lepsza była produkcja przemysłowa Chin - wzrosła ona w marcu o 6,8 proc. rdr, a analitycy spodziewali się wzrostu rdr o 5,9 proc. Sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła rdr o 10,5 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 10,4 proc.

ZYSK CITIGROUP LEPSZY OD PROGNOZ, ALE NIŻSZY RDR

Skorygowany zysk na akcję Citigroup Inc. wyniósł w pierwszym kwartale 2016 r. 1,10 USD. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,03 USD na akcję. Kwartalny zysk netto wyniósł łącznie 3,5 mld USD wobec 4,8 mld USD rok wcześniej.

UDANE IPO BATS GLOBAL MARKETS

BATS Global Markets, firma świadcząca usługi dla giełd na całym świecie, zadebiutowała w piątek na Wall Street. Akcje BATS, na które w IPO była ponad pięciokrotna nadsubskrypcja, wzrosły po otwarciu notowań o ponad 20 proc. Wartość oferty przekroczyła 250 mln dolarów.

Spółka próbowała zadebiutować na giełdzie w 2012 r., jednak IPO zakończyło się niepowodzeniem z powodu awarii systemów informatycznych jej produkcji.