Władze Egiptu zamierzają wzmocnić kontrolę granic z Libią oraz na Synaju, by nasilić walkę z przemytnikami broni; Niemcy "wyraziły gotowość do współpracy" w tej sprawie - oświadczył po blisko dwugodzinnym spotkaniu z prezydentem Abd el-Fatahem es-Sisim Gabriel, który jest też szefem koalicyjnej partii SPD i stoi na czele ministerstwa gospodarki i energetyki.

Niemiecki polityk dodał, że w rozmowie z egipskim przywódcą poruszył kwestię łamania w jego kraju praw człowieka. Jak ocenił, Sisi odniósł się do tego tematu "z zadziwiającą otwartością", a jego kraj "wstąpił na trudną drogę ku demokratyzacji".

W porozumieniu z kanclerz Angelą Merkel Gabriel zaproponował też, że Niemcy wraz z UE, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Klubem Paryskim państw wierzycieli poszukają rozwiązań finansowych dla mocno zadłużonego Egiptu. Zastrzegł jednak, że nie złożył konkretnych zobowiązań.

Gabriel podkreślił, że Niemcom "bardzo zależy na tym, by Egipt pozostał stabilny". Gdyby ten 90-milionowy kraj miał się zdestabilizować, Europa odczułaby tego konsekwencje w postaci nasilenia kryzysu migracyjnego - podkreślił.(PAP)