Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 39,69 USD, po zniżce o 9 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 21 centów i jest wyceniana po 42,70 USD za baryłkę.

A w Kuwejcie strajkują pracownicy sektora naftowego, którzy nie zgadzają się na cięcia płac i benefitów. To pierwszy taki protest w tym sektorze gospodarki od co najmniej 1996 r.

"To wywołuje znaczące zakłócenia w produkcji ropy" - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

Tymczasem w USA spodziewany jest dalszy wzrost zapasów ropy. Analitycy oceniają, że w ub. tygodniu zapasy tego surowca zwiększyły się o 3 miliony baryłek.

We wtorek po południu swoje wyliczenia dot. amerykańskich zapasów ropy poda Instytut Paliw (API), a w środę oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA (DoE).

W Arabii Saudyjskiej książę Mohammed Bin Salman ostrzegł innych producentów ropy, że jeśli podwyższą oni produkcję surowca, to Saudyjczycy odpowiedzą w ten sam sposób.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała 1,4 proc. i kosztowała na zamknięciu sesji 39,78 USD za baryłkę, ale w trakcie handlu spadki cen ropy wynosiły nawet 6,8 proc.