"Od początku prac nad tym projektem mówiłem, że jest to inwestycja, która w kwocie 7-8 mld zł rocznie będzie wracać do budżetu państwa czy do budżetów samorządowych w postaci wpływów podatkowych" - powiedział Szewczak w rozmowie z ISBnews.

Jego zdaniem, Program 500+ będzie miał znaczący wpływ na wzrost dynamiki Produktu Krajowego Brutto. "Nie sądzę, aby to przełożyło się na wzrost w wysokości 1 pkt proc. PKB, ale na poziomie 0,5% pkt proc. jest to jak najbardziej realne. Jest to najlepsza inwestycja Polska od 26 lat" - dodał Szewczak.

Wsparciem w ramach Programu 500+ objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,7 mln dzieci. Roczny koszt to ok. 23 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 17 mld zł.

"Oczywiście, trzeba znaleźć dodatkowe pieniądze na przyszły rok to jest najważniejsze. To nie będzie łatwe, bo wydawać pieniądze to każdy umie, gorzej z tymi co umieją zarabiać" - powiedział poseł.

Jego zdaniem, jest również przestrzeń do ewentualnej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. "Jest ta przestrzeń do obniżki, ale bardziej szczegółowo w sprawie samej RPP będą się publicznie później wypowiadał" - dodał Szewczak.