Ministerstwo rozwoju rozstrzygnęło konkurs z programu "Polska Wschodnia" dotyczący wsparcia przedsiębiorców w komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. "33 innowacyjne rozwiązania mają szansę pojawić się już wkrótce na rynku dzięki niemal 142 mln zł z programu +Polska Wschodnia+" - podkreślił resort.

Cytowany w komunikacie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak ocenił, że "duże zainteresowanie pierwszym naborem konkursu świadczy o tym, że firmy chcą wprowadzać na rynek innowacyjne produkty i usługi". "Wysoka jakość zgłoszonych projektów wpłynęła na naszą decyzję o zwiększeniu puli konkursu do 142 mln zł. Początkowo planowaliśmy przeznaczyć na niego 80 mln zł" – zaznaczył.

Wiceszef MR zapowiedział, że kolejny nabór jest zaplanowany w maju. Do rozdysponowania ma być 135 mln zł.

Ministerstwo rozwoju przypomniało, że o dofinansowanie mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa należące do ponadregionalnych powiązań kooperacyjnych, czyli grupy minimum pięciu firm współpracujących ze sobą w pokrewnych branżach. Przedsiębiorstwa te muszą obejmować swoim zasięgiem nie mniej niż dwa województwa, w tym co najmniej jedno z Polski Wschodniej.

Resort rozwoju poinformował, że zwycięskie projekty zgłosili m.in. przedsiębiorcy z branży fotowoltaicznej, maszynowej, budowlanej, meblarskiej, motoryzacyjnej i lotniczej, medycznej, opakowań, tworzyw sztucznych oraz recyklingu. "Dotację z programu +Polska Wschodnia+ będą mogli przeznaczyć na realizację poszczególnych etapów procesu inwestycyjnego, którego finałem będzie wprowadzenie na rynek nowego produktu. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich firmy z makroregionu będą skuteczniej budować swoją przewagę rynkową. Zachęci to też je do wprowadzania kolejnych nowatorskich rozwiązań, a przez to wpłynie na ich dalszy rozwój" - podkreśliło ministerstwo.

Program "Polska Wschodnia" jest skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Budżet całego programu, w wysokości 2 mld euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jest przeznaczony na rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości oraz na ważne z punktu widzenia spójności i dostępności terytorialnej makroregionu inwestycje w komunikację miejską, drogi i kolej. (PAP)