"23 proc. dynamika rynku jest dobrym prognostykiem wyników polskich leasingodawców w 2016 r., choć znaczący spadek w segmencie maszyn i urządzeń w kontekście danych o spadku produkcji przemysłowej oraz prezentowanego badania koniunktury może sygnalizować ochłodzenie apetytu inwestycyjnego przedsiębiorstw" - napisano w komunikacie.

Sektorem, który zanotował największy, bo 52,3 proc. wzrost był transport ciężki, w ramach którego raportowane są samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe, naczepy

i przyczepy, autobusy, samoloty, statki oraz sprzęt kolejowy. Łączna wartość transakcji dotyczących finansowania udzielonego na wymienione aktywa wyniosła w pierwszych trzech miesiącach roku 4,3 mld zł, a udział w rynku tego segmentu wyniósł 33,4 proc.

Jak podał ZPL, wyniki badania koniunktury branży leasingowej, zrealizowanego przez ZPL wśród osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmach leasingowych, pokazują, że w II kwartale 2016 r. ankietowane firmy oczekują poprawy w zakresie aktywności sprzedażowej.

Reklama

"Jednocześnie spodziewają się stabilizacji poziomu zatrudnienia i stabilizacji jakości portfela leasingowego. Specjaliści branży, prognozując jak zmieni się wartość finansowanych aktywów w II kwartale br. w odniesieniu do właśnie zamkniętego kwartału, oczekują wyższego poziomu finansowania dla transportu ciężkiego oraz pojazdów OSD" - napisano. (PAP)