"Odsetek niezdecydowanych wynosi 9 proc. Jeśli jednak wziąć pod uwagę odpowiedzi udzielone przez uczestników ankiety na dodatkowe pytanie: jaka byłaby ich druga opcja w wypadku, gdyby mimo deklarowanego niezdecydowania mieli jednak zagłosować, wynik jest jeszcze bardziej optymistyczny dla zwolenników pozostania w UE" – pisze w omówieniu wyników ankiety pracownia ComRes.

"58 proc. opowiedziałoby się za utrzymaniem członkostwa, a tylko 42 proc. za wystąpieniem z Unii Europejskiej" – czytamy w komentarzu.

Z sondażu wynika też, że przeważa odsetek Brytyjczyków, którzy uważają, że opuszczenie UE byłoby ryzykowne dla brytyjskiej gospodarki (33 proc.). Z kolei 19 proc. uważa, że ryzyko wiąże się raczej z dalszym pozostawaniem we wspólnocie.

Zarazem aż 56 proc. uczestników ankiety sądzi, że wkład finansowy Wielkiej Brytanii do budżetu UE ma niekorzystny wpływ na stabilność funta, a tylko 32 proc. dostrzega korzyści dla sytuacji finansowej kraju.

Wyniki sondażu przeprowadzonego na dwa miesiące przed referendum, w którym Brytyjczycy zdecydują, czy ich kraj opuści Unię Europejską, pokrywają się grosso modo z opublikowanym również w środę wynikami ankiety firmy Ipsos MORI zrealizowanej na zlecenie dziennika "Evening Standard". Z tego sondażu wynika, że 49 proc. badanych chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii, a 39 proc. popiera ideę Brexitu.

Wcześniejsze wyniki badań były daleko mniej korzystne, gdy chodzi o perspektywę dalszego członkostwa W. Brytanii w Unii Europejskiej. W świetle sondażu przeprowadzonego w połowie marca dla dziennika "The Daily Telegraph" 49 proc. Brytyjczyków opowiadało się za wyjściem kraju z UE, natomiast 47 proc. sprzeciwiało się Brexitowi. Odsetek niezdecydowanych wynosił 4 proc.

Referendum odbędzie się 23 czerwca. Data została ogłoszona przez premiera Camerona bezpośrednio po zawarciu na szczycie w Brukseli porozumienia na temat zmiany zasad członkostwa w UE. Brytyjski premier powiedział wówczas, że Wielka Brytania "będzie silniejsza, bezpieczniejsza i dostatniejsza w zreformowanej Unii Europejskiej".

1000 zł na Brytyjczyka

Porzucenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej przyczyni się do obniżenia poziomu życia samych Brytyjczyków. Mniejsze dochody z wymiany handlowej oznaczają obniżenie dochodów każdego gospodarstwa o 850 funtów (1200 dolarów) – twierdzi London School of Economics, cytowany przez CNN Money.

W bardziej pesymistycznym scenariuszu dochody mogą spaść nawet dwukrotne więcej.

- Nasze badania nie pozostawiają wątpliwości, że będzie duża obniża realnych wynagrodzeń związanych z opuszczeniem UE - powiedział John Van Reenen, dyrektor Centre for Economic Performance w London School of Economics. - Nawet pomijając mniejsze wpływy z inwestycji zagranicznych i niższą wydajność pracy, to straty dochodów z handlu są jasne – dodał.

Brytyjczycy 23 czerwca zdecydują, czy pozostaną w UE, czy spełni się scenariusz Brexitu.

Premier David Cameron, szef Banku Anglii, a także wiele dużych firm i banków już ostrzegali, że istnieją duże ryzyka dla gospodarki brytyjskiej. (PAP)

>>> Czytaj też: Bye, bye Wielka Brytanio. Światowy gigant nie chce już inwestować na Wyspach