Szacowany wynik podobieństwa prac w Polsce wynosi 16.3%. "Może on nie wydawać się znaczący w porównaniu do 48.2% w Rosji lub 27.9% na Litwie. Jednak wskaźnik ten jest prawie dwukrotnie większy niż w Niemczech (9%) i czterokrotnie większy niż w Danii", stwierdza C. Klaus, autor badania.

Granica zachodniej kultury

Najwyższy wskaźnik plagiatu wykazują Rosja oraz kraje byłego ZSRR. Rosja i Białoruś posiadają identyczny wskaźnik sięgający prawie 50%. Jak twierdzi C. Klaus "Polska, z wyjątkiem Łotwy i Estonii, znajduje się na granicy kultur Wschodu i Zachodu. Dobrą wiadomością jest to, że w przeciwieństwie do Litwy znajduje się ona po dobrej stronie".

Czechy i Słowacją radzą sobie lepiej

Czechy i Słowacja radzą sobie w tej kwestii lepiej niż Polska. Polscy studenci plagiatują o 36% więcej niż czescy i o 38% więcej niż słowaccy. Dane te wskazują na potrzebę podjęcia w Polsce odpowiednich działań.

Prace w języku angielskim plagiatowane częściej

Badanie miało również na celu porównanie prac w językach polskim i angielskim. Wyniki pokazały, iż wskaźnik plagiatu wśród studentów piszących prace w obcym języku jest prawie dwa razy wyższy i sięga 27.3%. Tak duża różnica może wskazywać na to, iż aktualne metody zapobiegania plagiatom nie są wystarczające lub obejmują jedynie prace pisane w języku polskim.

Doskonalenie

Generalnie Polska znajduje się na dobrej drodze eliminowania plagiatu, gdyż posiada prywatne systemy kontroli, które zwykle okazują się sprawniejsze niż te uniwersyteckie. Stworzone również zostały silne legislacyjne podstawy do zwalczania plagiatów, a osobista odpowiedzialność jest szeroko rozpowszechniona.

Z drugiej jednak strony, obecna kontrola plagiatów jest słaba, ponieważ boryka się z problemem wielojęzyczności materiałów, a studenci mają większą świadomość konsekwencji plagiatu, niż tworzenia wolnej od niego pracy.

Badanie zostało przeprowadzone w terminie 1 stycznia - 1 kwietnia 2016 przez plag.pl (https://www.plag.pl/). Przeanalizowanych zostało ponad sto tysięcy prac zebranych z całego świata. Margines błędu nie przekracza 5%, a stopień prawdopodobieństwa wynosi 95%. Wyniki badania zostały zamieszczone na codziennie aktualizowanej mapie.

Interaktywna mapa dostępna jest pod adresem: https://www.plag.pl/statystyki-plagiatowania

Grafika dostępna pod adres: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/52611,,polacy-plagiatuja-mniej-niz-francuzi-jednak-wiecej-niz-niemcy

Źródło informacji: plag.pl

>>> Czytaj też: Polskie uczelnie, po których zarabia się najwięcej. Zobacz ranking wynagrodzeń