Indeks Euro Stoxx 600 traci 0,1 proc. Benchmarkowy indeks europejskich giełd jest jednak wciąż bardzo blisko najwyższego poziomu od trzech miesięcy.

Ze spółek w Europie na plus wyróżniają się akcje Volkswagena. Wycenie niemieckiej spółki pomagają na razie nieoficjalne informacje o kompromisie z amerykańskimi władzami w sprawie związanej ze złamaniem przez Volkswagena norm emisji spalin w tym kraju. Mocno spadają natomiast akcje spółki Ericsson, która podała wyniki kwartalne słabsze od oczekiwań analityków.

Kontrakt na S&P 500 rośnie o 0,05 proc., sugerując nieduże wzrosty na otwarciu sesji na Wall Street. S&P 500 jest na najwyższym poziomie w tym roku. We wtorek indeks przekroczył poziom 2.100 pkt., po raz pierwszy od początku grudnia.

Na rynku walutowym w stosunku do euro osłabia się dolar. Kurs EUR/USD wynosi 1,137. W czwartek zakończyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, w jego trakcie pozostawiono główne parametry polityki monetarnej w strefie euro bez zmian.

Bez większych zmian pozostają ceny ropy naftowej, a Brent znajduje się w pobliżu poziomu 45,8 dolarów za baryłkę. Cenom surowca, które w środę znalazły się na najwyższym poziomie od początku grudnia szkodzą komentarze przedstawiciela Rosji. Minister Energii Rosji stwierdził, że Rosja może zwiększyć swoje wydobycie do nowych historycznych maksimów wynoszących powyżej 12 milionów baryłek dziennie.

Wypowiedź przedstawiciela Rosji pojawia się zaledwie kilka dni po nieudanym posiedzeniu przedstawicieli państw wydobywających ropę w Doha, na którym nie udało im się osiągnąć porozumienia w sprawie zamrożenia poziomów wydobycia surowca.

EBC POZOSTAWIŁ STOPY PROCENTOWE BEZ ZMIAN

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0 proc. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,4 proc. Stopa kredytu wynosi 0,25 proc. Rynek spodziewał się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

EBC pozostawił bez zmian parametry skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego. EBC obniżył stopy procentowe na poprzednim posiedzeniu w marcu. Na poprzednim posiedzeniu EBC zdecydował się również na zwieszenie skali skupu aktywów z rynku.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA DO NAJNIŻSZEGO POZIOMU OD 42 LAT

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 247 tys. z 253 tys. tydzień wcześniej. Jest to najniższa wartość tego wskaźnika od 1973 roku. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 265 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,137 mln w tygodniu, który skończył się 9 kwietnia. Tutaj analitycy spodziewali się 2,173 mln osób.

INDEKS PHILADELPHIA FED W KWIETNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w kwietniu minus 1,6 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie plus 9,0 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na plus 12,4 pkt.

SPADŁ INDEKS AKTYWNOŚCI W GOSPODARCE AMERYKAŃSKIEJ NAI

W marcu spadł indeks aktywności w gospodarce amerykańskiej NAI (National Activity Index) - wynika z danych Banku Rezerw Federalnych z Chicago. Indeks NAI spadł w marcu do minus 0,44 pkt. z minus 0,38 pkt. miesiąc wcześniej po korekcie. Wynik ten był gorszy od oczekiwań, analitycy spodziewali się bowiem wskaźnika na poziomie minus 0,15 pkt.

DANE O SPRZEDAŻY DETALICZNEJ W W.BRYTANII W MARCU GORSZE NIŻ SIĘ SPODZIEWANO

Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem paliw w Wielkiej Brytanii w marcu spadła o 1,6 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 0,3 proc., po korekcie z -0,2 proc. Analitycy spodziewali się, że mdm sprzedaż spadnie o 0,3 proc.

W ujęciu rok do roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,8 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 3,7 proc., po korekcie z +4,1 proc. Analitycy stawiali tu na wzrost o 3,8 proc.

SŁABSZE OD OCZEKIWAŃ PRZYCHODY VERIZON

Spółka telekomunikacyjna Verizon Communications Inc. zanotowała w pierwszym kwartale 2016 r. zysk na akcję w wysokości 1,06 USD. Wynik ten był zgodny z oczekiwaniami. Słabsze od konsensusu okazały się jednak przychody spółki, które wyniosły 32,2 mld dolarów wobec spodziewanych 32,5 mld dolarów.

DOBRE WYNIKI KWARTALNE GENERAL MOTORS

Koncern General Motors Co. zanotował w pierwszym kwartale skorygowany zysk na akcję w wysokości 1,26 dolarów. Wynik jest lepszy od konsensusu na poziomie 99 centów na akcję. Dobre były też przychody spółki, które w pierwszym kwartale wyniosły 37,3 mld USD wobec szacowanych przez analityków 35,6 mld USD. Dobre wyniki koncernu motoryzacyjnego to zasługa zarówno poprawy wyników w USA, jak i w Europie.

SYTUACJA W CHINACH PRZYPOMINA USA SPRZED KRYZYSU W 2008 ROKU - SOROS

Sytuacja w Chinach przypomina gospodarkę amerykańską sprzed kryzysu w 2008 roku – ocenił miliarder i znany inwestor George Soros. Wskazał on, że niepokojące jest rosnące zadłużenie w gospodarce Chin. Ocenił też, że wzrost kredytu, który między innymi odpowiedzialny jest za finansowanie nowych inwestycji na rynku nieruchomości, może doprowadzić do załamania w gospodarce Chin.