Vestor DM widzi słabe perspektywy wynikowe dla bankówWarszawa, 25.04.2016 (ISBnews) - Analitycy Domu Maklerskiego Vestor oceniają perspektywy wyników polskich banków jako słabe. Obniżyli oni rekomendacje dla Alior Banku, Banku Handlowego i Banku Millennium, podnieśli dla mBanku i ING Banku Śląskiego, a podtrzymali - dla PKO BP, Banku Pekao, BZ WBK i Getin Noble Banku, wynika z raportu datowanego na 21 kwietnia.

"Od styczniowych dołków polskie banki zyskały 20%, odrabiając część straty z 2015 r. Perspektywy dla wyników pozostają jednak słabe: w 2016p oczekujemy 19% r/r spadku znormalizowanego łącznego zysku netto wobec 12% r/r spadku oczekiwanego przez konsensus. Co prawda, w 2017 r. spodziewamy się 15% r/r poprawy, jednak nasza prognoza może okazać się zbyt optymistyczna. Wyniki za I kw. 2016 będą rozczarowujące i naszym zdaniem przyczynią się do obniżenia konsensusu. Dodatkowo istotne ryzyko dla naszych prognoz stanowi nierozwiązany problem CHF - zakładamy jedynie 2 mld zł kosztów dla sektora. W tym wymagającym otoczeniu i przy wysokim ryzyku politycznym wycena banków na poziomie 16.0x P/E oraz 1.3x P/BV (przy średnim ROE na poziomie 7.9%) jest w naszej ocenie wymagająca″ - czytamy w raporcie.

Analitycy obniżyli rekomendację dla Alior Banku do "neutralnie" z "kupuj", a cenę docelową podnieśli do 74 zł z 71 zł. Rekomendacja dla Banku Handlowego została obniżona do "sprzedaj" z "redukuj", a cena docelowa - obniżona do 73 zł z 75 zł. Rekomendacja dla Banku Millennium została obniżona do "redukuj" z "neutralnie", a cena docelowa - do 5,3 zł z 5,6 zł.

Analitycy DM Vestor podnieśli rekomendację dla mBanku do "redukuj" ze "sprzedaj", a cenę docelową obniżyli do 316 zł z 317 zł. Rekomendację dla ING BSK podniesiono do "akumuluj" z "neutralnie" przy cenie docelowej podniesionej do 135 zł wobec 123 zł poprzednio.

Jednocześnie podtrzymano rekomendację "neutralnie" dla PKO BP, podnosząc cenę docelową do 28 zł wobec 27 zł. Podtrzymano rekomendację "redukuj" dla Pekao przy cenie docelowej obniżonej do 147 zł wobec 148 zł. Podtrzymano rekomendacje "neutralnie" dla BZ WBK przy cenie docelowej podniesionej do 304 zł z 269 zł i dla Getin Noble Banku przy cenie docelowej obniżonej do 0,58 zł z 0,6 zł.

(ISBnews)