Rosja rozmawia o odkupieniu od Iranu 40 ton ciężkiej wody w ramach realizacji przez Teheran zawartego ze światowymi mocarstwami porozumienia ws. demontażu jego programu nuklearnego. W ub. tygodniu o planach zakupu ciężkiej wody z Iranu poinformowały USA.

Informację taką podał irański wiceminister spraw zagranicznych cytowany przez agencję prasową Fars.

Abbas Arakczi, który jest również głównym negocjatorem Iranu ds. nuklearnych, powiedział w niedzielę wieczorem, że Stany Zjednoczone jako pierwsze kupiły od Iranu ciężką wodę, zaś kilka innych mocarstw, w tym Rosja, wykazały zainteresowanie zakupem.

"Negocjujemy z Rosją sprzedaż 40 ton ciężkiej wody" - powiedział.

Ciężka woda (czyli tlenek deuteru, będącego izotopem wodoru) wykorzystywana jest w niektórych rodzajach reaktorów atomowych jako moderator neutronów i zarazem czynnik chłodzący. Paliwem w takich reaktorach bywa zwykle uran naturalny, a nie wzbogacony. Cykl paliwowy w reaktorach na ciężką wodę umożliwia uzyskiwanie z uranu naturalnego drogą jego rozpadu plutonu czyli materiału rozszczepialnego do bomb atomowych.

Reklama

Jak poinformowała w piątek rzeczniczka odpowiedzialnego w USA za sprawy związane z bronią jądrową ministerstwa energetyki, kupi ono od Iranu 32 tony ciężkiej wody za 8,6 mln dolarów. "Stany Zjednoczone nie będą klientem Iranu na stałe" - podkreśliła rzeczniczka.

Wypełnianie przez Teheran zawartego w ubiegłym roku z USA i innymi mocarstwami porozumienia oznacza, że ciężka woda została już wywieziona z Iranu, co wyklucza użycie jej do prac nad bronią atomową.

>>> Czytaj też: Bezprecedensowy atak na polskie banki. Wirus GozNym zaatakował ponad 200 instytucji