"Aktualne okolice 4,41-4,42 EUR/PLN wydają się być barierą, która doprowadzi do wyhamowania trendu spadkowego na PLN, a w perspektywie kolejnych dni może przynieść lokalną korektę tego ruchu. Wydaje się, iż rynek zdyskontował już zagrożenie ze strony agencji Moody’s, a kolejne sesje powinny przynieść wytłumienie nastrojów w oczekiwaniu na 13 maja (wtedy Moody's dokona rewizji ratingu Polski - PAP) " - czytamy w porannym raporcie DM BOŚ.

Kursu w przedziale 4,40-4,43 spodziewają się ekonomiści Banku Pocztowego. W ich ocenie, złotemu nie sprzyja sentyment globalny, ale deprecjacja ma także swoje źródło w "rosnących obawach o rating Polski w związku ze zbliżającą się decyzją Moody's w tej sprawie, obawami o kolejne obniżki stóp procentowych i wreszcie redukcji zaangażowania w polskie obligacje przez jeden z międzynarodowych funduszy inwestycyjnych".

"Dziś sytuacja raczej nie ulegnie istotnym zmianom" - dodali.

Na decyzje inwestorów wpływ mogą mieć zaplanowane na wtorek publikacje danych makroekonomicznych.

"Dziś opublikowana zostanie porcja ważnych danych z amerykańskiej gospodarki, tj. wstępny szacunek marcowych zamówień na dobra trwałe, lutowy wskaźnik cen domów wg S&P/Case-Shiller, wstępny szacunek kwietniowego wskaźnika PMI w usługach oraz kwietniowy wskaźnik zaufania konsumentów" - napisano w raporcie Pocztowego.

"Trwa ponadto odliczanie do jutrzejszej decyzji Fedu w sprawie stóp procentowych i czwartkowej decyzji Banku Japonii. W najbliższych dniach to właśnie te dwa banki centralne będą mieć największy wpływ na to, co dziać się będzie z walutami i innymi aktywami" - dodano.

W porannej nocie Pekao przypomina o wtorkowym posiedzeniu banku centralnego Węgier.

"Jeśli na Węgrzech stopy procentowe zostaną obniżone mocniej niż o 15 pb, złoty powinien ograniczyć solidny spadek względem forinta odnotowany w tym miesiącu" - napisali.

PRESJA NA RENTOWNOŚCI OBLIGACJI MOŻE SIĘ WYCZERPYWAĆ

"Wczorajszy ruch na obligacjach wynikał z przełożenia się kanału walutowego na inne polskie aktywa, traciła również giełda. Złoty jest najsłabszą walutą w regionie, a przyczyny tego stanu rzeczy są znane: rewizja ratingu Moody's, ryzyko polityczne, ustawa o kredytach walutowych" - powiedział PAP Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu w Banku Pekao.

"Mimo to spodziewam się, że ruch na walutach nie będzie trwały - zwykle tak bywa, gdy zmiany są gwałtowne. Obecnie zmienność może być ponadto podwyższona przez bliskość długiego weekendu" - dodał.

Zdaniem Urbańskiego, rentowności polskich papierów raczej nie będą dalej rosnąć, ponieważ dużo ryzyk jest już zawarte w obecnych cenach.

"Obecnie poziomy 3,10 proc. na papierach dziesięcioletnich to są okolice, w których spadki powinny się zatrzymać" - powiedział.

"Poza ryzykami, które wymieniłem, nie widać obecnie powodu do trwalszego osłabienia polskich obligacji. Mamy duży spread do rynków bazowych, rynek jest płynny, a pokrycie potrzeb pożyczkowych wysokie. Dodatkowo zaczynają się pojawiać głosy o możliwej obniżce stóp" - dodał.

wt. pn. pn.
9.20 16.00 9.00
EUR/PLN 4,4065 4,4131 4,3643
USD/PLN 3,9122 3,9207 3,8826
CHF/PLN 4,0076 4,0211 3,9744
EUR/USD 1,1264 1,1256 1,1239
PS0418 1,50 1,51 1,5
PS0421 2,32 2,28 2,29
DS0726 3,10 3,03 3,04

(PAP)