"Już wdrażamy stopniowy rebranding. Nasze logo jest już dostosowywane do identyfikacji wizualnej grupy Asseco, a w 2017 r. zakładamy zmianę nazwy na Asseco PST od 'Portuguese Speaking Territories', co jasno definiuje kluczowe geograficzne kierunki rozwoju w ramach naszej strategii" - powiedział Araújo w rozmowie z ISBnews.

Wskazał, że liczy na wzrost wyników rzędu 10-15% w 2016 r. "W poprzednich latach udawało nam się generować ok. 10% dynamikę i liczymy na podtrzymanie tego trendu" - stwierdził prezes Exitcosa. W 2015 r. portugalska spółka miała 6,6 mln euro zysku netto przy 46,5 mln euro przychodów. Z kolei przychody spółki za 2014 rok wyniosły 41,45 mln euro, a zysk netto osiągnął poziom 4,95 mln euro.

We wrześniu ub.r. Asseco Poland podpisało umowy nabycia 61,38% akcji w spółce informatycznej Exictos - Sociedade Gestora de Participações Sociai (Exictos) z Portugalii od pięciu osób fizycznych oraz spółki Ifogest, Consultadoria de Investimentos, S.A. Wartość transakcji wyniosła 21,483 mln euro.

Transakcja była dla Asseco kontynuacją rozwoju na rynkach wschodzących, w tym przede wszystkim w Afryce. Ma pozwolić umocnić pozycję Asseco w regionie półwyspu iberyjskiego oraz zwiększyć potencjał sprzedaży produktów Asseco przeznaczonych dla branży finansowej na rynkach Europy, Afryki i Azji oraz - w przyszłości - Ameryki Południowej.

"W ramach strategii rozwoju chcemy otworzyć perspektywy ekspansji na rynki Ameryki Południowej, a szczególnie Brazylii" - wskazał Araújo.

Exictos specjalizuje się w produkcji oraz wdrażaniu oprogramowania dla sektora bankowego i obsługuje ponad 60 banków w Portugalii i w krajach portugalskojęzycznych. Spółka prowadzi działalność przede wszystkim w Afryce, w krajach takich jak: Angola, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka czy Namibia. Posiada również klientów na Malcie i we Wschodnim Timorze. Spółka zatrudnia 383 osoby, większość w Portugalii.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100 2014).

Sebastian Gawłowski

(ISBnews)