Bośniackie media zwracają uwagę, że z 64 takich nielegalnych meczetów udało się dotąd zlikwidować tylko 14. APA zwraca uwagę, że szef zarządu policji muzułmańsko-chorwackiej części BiH Dragan Lukacz potwierdził ostatnio, iż policja zbiera dane o nielegalnych meczetach, ich organizatorach i prowadzonej przez nich działalności.

Przypuszcza się, że właśnie w tych nielegalnych meczetach werbowani są bojownicy dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS). W szeregach IS walczy w Syrii i Iraku ok. 150 obywateli BiH.

Islamska wspólnota religijna w BiH nakazała w styczniu zamknięcie nielegalnych meczetów, dając na to czas do końca lutego. Portal BalkanInsight napisał we wtorek, że odmowa podporządkowania się temu nakazowi przez część „nieoficjalnych meczetów” może oznaczać konieczność interwencji władz państwowych.

BalkanInsight odnotowuje, że minister bezpieczeństwa BiH Dragan Mektić ostrzegł, iż siły bezpieczeństwa są gotowe zająć się tym problemem, jeśli nie będzie się z nim mogła uporać wspólnota islamska. Portal dodaje, powołując się na źródło w resorcie bezpieczeństwa, że jeśli rozwiązanie problemu „parameczetów”, jak się je w BiH nazywa, nie zostanie wkrótce znalezione, władze państwowe porozumieją się zapewne ze wspólnotą islamską w sprawie strategii, wymierzonej przede wszystkim przeciwko tym społecznościom, które mają powiązania z radykalizmem.(PAP)