Dow Jones Industrial na koniec dnia wzrósł 0,07 proc. i wyniósł 17.990,32 pkt.

S&P 500 zyskał 0,19 proc. i wyniósł 2.091,70 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,15 proc. do 4.888,31 pkt.

Wyróżniał się sektor paliwowy, po wzrostach cen ropy naftowej. Zyskiwały m.in. Murphy Oil i Devon Energy.

"Po tym jak ceny ropy się ustabilizowały, inwestorzy oceniają poszczególne spółki" - powiedział Brian Fenske z ITG.

Kontrakty na ropę wzrosły w Nowym Jorku o ponad 3 proc. do ok. 44 USD za baryłkę.

Po publikacji wyników kwartalnych traciły na wartości akcje 3M. Dokonania spółki na poziomie zysku netto przewyższyły oczekiwania analityków – zysk na akcję wyniósł 2,05 dolarów wobec prognozowanego 1,92 dolarów na akcję. 3M rozczarował jednak przychodami, które spadły 2,2 proc. w ujęciu rdr.

Po wynikach kwartalnych taniały akcje Procter & Gamble. Spółka zanotowała zysk nieco większy niż prognozowano, jednocześnie jednak rynek negatywnie przyjął informacje o spadku sprzedaży firmy.

Zyskiwał kurs Lockheed Martin. W pierwszym kwartale zysk na akcję spółki wyniósł 2,79 USD wobec prognozowanych 2,60 USD. Amerykański koncern zbrojeniowy podwyższył prognozę dotycząca rocznego zysku, który ma wynieść między 11,5 a 11,8 USD na akcję.

Rósł również kurs DuPont, po tym jak spółka podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne oraz podniosła prognozę finansową na ten rok.

Po sesji wyniki przedstawić mają m.in. Apple i Twitter.

Na rynku walutowym w oczekiwaniu na efekty posiedzenia Fed osłabiał się dolar w stosunku do euro. Kurs EUR/USD kształtował się na poziomie 1,13. Rynek zakłada, że posiedzenie Fed, które rozpoczyna się we wtorek i potrwa do środy, nie przyniesie zmian w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego.

RYNEK ZAKŁADA BRAK ZMIAN NA POSIEDZENIU FED

We wtorek rozpoczęło się posiedzenie Rezerwy Federalnej, decyzja Fed zostanie podana w środę o godz. 20.00. Rynek oczekuje, że Rezerwa Federalna nie podniesie stóp procentowych w tym tygodniu. Pod kątem sygnałów co do zamierzeń Fed na przyszłość, będzie natomiast analizowany komunikat po posiedzeniu.

Po poprzednim posiedzeniu w marcu Fed wskazał na podwyższone ryzyko dla gospodarki USA, wynikające z niepewnej sytuacji gospodarczej poza granicami USA oraz na rynkach finansowych. Bardziej pozytywna ocena sytuacji w światowej gospodarce, gdyby się na nią Fed zdecydował tym razem, byłaby jastrzębim sygnałem i może prowadzić do wzrostu prawdopodobieństwa podwyżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach.

Z notowań kontraktów terminowych wynika, że rynek obecnie z ponad 50 proc. prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę stóp procentowych dopiero w listopadzie. Prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym po kwietniowym posiedzeniu – w czerwcu - jest aktualnie wyceniane na nieco ponad 20 proc.

INDEKS ZAUFANIA KONSUMENTÓW W USA W KWIETNIU PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w kwietniu 94,2 pkt. - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 95,8 pkt. W marcu indeks wyniósł 96,1 pkt. po korekcie, wobec 96,2 pkt. przed korektą.

INDEKS PMI COMPOSITE W USA WYNIÓSŁ W KWIETNIU 51,7 PKT.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 51,7 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 51,3 pkt. Indeks PMI w amerykańskim sektorze usługowym wyniósł w kwietniu 52,1 pkt, W marcu indeks wyniósł 51,3 pkt.

INDEKS CEN DOMÓW S&P/CASESHILLER W USA W LUTYM W GÓRĘ SŁABIEJ OD OCZEKIWAŃ

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w lutym o 5,38 proc. rdr i wyniósł 182,79 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,5 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,68 proc. rdr po korekcie.

ZAMÓWIENIA NA DOBRA TRWAŁE W USA WZROSŁY W MARCU SŁABIEJ OD OCZEKIWAŃ

Zamówienia na dobra trwałe w USA w marcu wzrosły mdm o 0,8 proc., po tym jak w lutym spadły o 3,1 proc. mdm po korekcie. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 1,9 proc. mdm. Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu spadły o 0,2 proc. mdm wobec spadku o 1,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie. Tutaj analitycy oczekiwali wzrostu 0,5 proc. mdm.

BANK JAPONII MOŻE POLUZOWAĆ POLITYKĘ MONETARNĄ W TYM TYGODNIU

Na rynku pojawiły się nieoficjalne informacje, że w ramach kolejnego luzowania polityki monetarnej BoJ może zaoferować bankom pożyczki z negatywną stopą procentową. Innym środkiem, na który BoJ może się zdecydować jest zwiększenie skali skupu aktywów w ramach luzowania ilościowego, w tym zwiększenie wartości skupowanych funduszy ETF. Posiedzenie BoJ odbędzie się w czwartek.

NA WĘGRZECH STOPY PROCENTOWE W DÓŁ

Bank centralny na Węgrzech obniżył we wtorek stopy procentowe - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia we wtorek. Główna stopa procentowa po obniżce wynosi 1,05 proc. wobec 1,2 proc. wcześniej. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się takiej decyzji.

PROCTER & GAMBLE – ZYSK NIECO WIĘKSZY NIŻ PROGNOZOWANO, ALE SPADA SPRZEDAŻ

W I kwartale 2016 roku zysk na akcję Procter & Gamble przebił prognozy - wyniósł 86 centów wobec przewidywanych 82 centów. Na większy od spodziewanego zysk netto, który w pierwszym kwartale wyniósł 2,75 mld USD, wpłynęły obniżenie kosztów i wyższe ceny. Jednocześnie sprzedaż w tym, okresie spadła zgodnie z prognozami o 7 proc. do poziomu 15,8 mld USD. P&G notuje spadek sprzedaży od siedmiu kwartałów.

DUPONT PODNIÓSŁ PROGNOZY NA 2016 ROK

Amerykański koncern chemiczny DuPont podniósł prognozę zysku rocznego 2016 roku o 10 centów na akcję do poziomu 3,05- 3,20 USD za akcję. Spółka prognozuje, że negatywny wpływ podatków i kursów walut na wyniki finansowe będzie w 2016 roku mniejszy niż wcześniej przewidywano. W pierwszym kwartale skorygowany zysk koncernu przewyższył oczekiwania analityków i wyniósł 1,26 USD na akcję wobec prognozowanych 1,04 USD na akcję.

WYNIK BP LEPSZY OD SPODZIEWANEGO

Skorygowany zysk BP wyniósł w pierwszym kwartale 532 mln dolarów, rynek tymczasem spodziewał się straty na poziomie 244,9 mln dolarów. Wynik ten był mimo wszystko słabszy niż w analogicznym okresie rok temu, kiedy to wyniósł 2,57 mld dolarów. BP ogłosiło niezmienioną dywidendę w wysokości 10 centów za akcję.

SPRZEDAŻ SPÓŁKI BAYER NIŻSZA OD PROGNOZOWANEJ

Zysk niemieckiego koncernu farmaceutycznego Bayer okazał się w pierwszym kwartale mocniejszy od prognoz. Zysk EBITDA wzrósł w pierwszym kwartale o 16 proc. i wyniósł 3,4 miliarda euro, podczas gdy rynek spodziewał się 3,1 mld euro. Rozczarowała jednak sprzedaż spółki, która w pierwszym, kwartale wyniosła 11,9 miliarda euro, a analitycy spodziewali się lepszego wyniku: 12,1 miliarda euro. Bayer potwierdził swoje prognozy na 2016 rok - oczekuje jednocyfrowego wzrostu sprzedaży, ale liczy na to, że w całym roku może ona przekroczyć 47 miliardów euro. PAP)

au/ wst/ ana/ pel/