Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,64 USD, po zwyżce o 60 centów, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 65 centów, czyli 1,4 proc., i jest wyceniana po 46,39 USD za baryłkę.

Po południu wyliczenia dotyczące zapasów ropy w USA w ub. tygodniu poda Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek.

Tymczasem we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA spadły w ub. tygodniu o 1,07 mln baryłek.

"Konkretne sygnały o cięciu produkcji ropy w krajach spoza OPEC, a szczególnie w USA, plus zmniejszenie wydatków na inwestycje w sektor naftowy, powodują, że rynki są coraz mocniej przekonane, że ten trend zostanie utrzymany" - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

"Jednak rajd cen ropy na giełdach paliw może być nadal ograniczany przez wysokie zapasy surowca" - dodaje.

Tymczasem Bank Światowy podwyższył swoje prognozy cen ropy w 2016 r. oceniając, że w tym roku wzroście zapotrzebowanie na ropę ze strony rafinerii, a w USA w II połowie 2016 r. będą jeszcze mocniejsze cięcia produkcji ropy.

BŚ szacuje, że średnia cena ropy wyniesie w tym roku 41 dolarów za baryłkę. To jednak i tak o 19 proc. mniej niż wynosiła ona w 2015 r.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA zdrożała o 1,40 USD, czyli 3,3 proc., i kosztowała na zamknięciu handlu 44,04 USD za baryłkę.