Zmiana strategii nastąpiła po przejęciu platformy on-line GE Capital Bank i jest częścią nowego planu restrukturyzacji Goldman Sachsa. Spadające lawinowo zyski i zaostrzone przepisy federalne powodują, że bank szuka sposobów na czerpanie zysków.

Przychody banku spadły o 40 procent do 6,34 mld dolarów w okresie od stycznia do marca tego roku. Goldman stara się zdywersyfikować źródła przychodów i wzmocnić płynność na rynku.

Nowe rachunki w bankowości on-line nie są obarczone opłatami transakcyjnymi, ale liczba darmowych przelewów i wypłat jest ograniczona do sześciu.

Internetowy Goldman Sachs umożliwia też zakładanie lokat od sześciu miesięcy do sześciu lat. Oprocentowanie jest atrakcyjne w stosunku do rynku.

Według grupy badawczej TNS banki online są jedyną kategorią w bankowości pokazującą trwały wzrostu w ciągu ostatniej dekady. Klienci opierając się coraz bardziej na technologii i cenią sobie wygodę. Oprocentowanie depozytów w bankach internetowych są wyższe niż w tradycyjnych bankach, ponieważ nie ma potrzeby inwestowania w kosztowne budynki i czynsze.

Goldman Sachs tradycyjnie działał wcześniej tylko jako bank inwestycyjny, aby być jego klientem należało otworzyć konto z minimalną wpłatą 10 mln dolarów.

>>>Czytaj więcej: Kryzys dotarł do Goldman Sachs? Bank prowadzi największe cięcia od lat