Od 30 kwietnia 2016 r. za połączenia roamingowe możemy płacić mniej. Wszystko m.in. dzięki staraniom Polski aby ujednolicić i obniżyć koszty połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. W ramach tej inicjatywy podjęto prace nad wprowadzeniem takiego mechanizmu naliczania opłat, który byłby prosty dla użytkownika a zarazem przyniósł obniżkę cen połączeń roamingowych. Osiągnięcie tego celu rozłożono na dwa lata, co oznacza, że kolejne zmiany nastąpią 15 czerwca 2017 r.

Stawki za usługi w roamingu nie będą wyższe niż obecnie. Należy wręcz spodziewać się obniżek cen za poszczególne usługi. Dlaczego? Ponieważ przeniesiono „krajową cenę detaliczną”, czyli stawkę jaką płaci abonent telefonii mobilnej w kraju, na roaming. Do niej może zostać doliczona tzw. dopłata czyli sztywno ustalona stawka za poszczególne usługi.

Przykład:

- minuta rozmowy telefonicznej w kraju kosztuje np. 0,29 PLN,

Reklama

- operator może doliczyć dopłatę za minutę połączenia wychodzącego 0,25 PLN,

- to abonent za minutę połączenia wychodzącego w roamingu zapłaci 0,54 PLN.

Tak więc wysokość stawek za poszczególne usługi w roamingu jest ściśle powiązana z posiadanym planem taryfowym. Stała natomiast jest wysokość dopłat przedstawiona poniżej.

Maksymalna opłata dodatkowa w roamingu:

- Połączenia wykonane za 1 minutę - 0,25

- SMS - 0,10

- MMS - 0,25

- Przesyłanie danych za 1 MB - 0,25

Należy pamiętać, że koszt minuty połączenia odebranego jest stały niezależnie od posiadanego planu taryfowego i wynosi 0,05 PLN.

Ważne jest również, że klienci mogą wybrać inną taryfę roamingową. Oznacza to, że jeżeli abonent jest zadowolony z wykupionego pakietu – może z niego korzystać, a po wyczerpaniu pakietu kupić kolejny lub przejść na rozwiązanie opisane powyżej. Abonent ma również prawo do dowolnego przechodzenia między taryfami roamingowymi, a zmiana taka powinna odbyć się w ciągu jednego dnia roboczego.

W okresie docelowym, tj. od dnia 15 czerwca 2017 r., opłata dodatkowa, o której mowa powyżej nie będzie pobierana, a operator będzie rozliczał połączenia wg krajowej ceny detalicznej.

>>> Czytaj też: Polski hit eksportowy. Podbiliśmy francuski, włoski i hiszpański rynek