"W dniu 20 kwietnia 2016 roku zarząd JSW podjął uchwałę przyjmującą założenia do programu restrukturyzacji grupy kapitałowej JSW na lata 2016-2025, w której określono przedsięwzięcia do wdrożenia w grupie, a mianowicie:

1. Sprzedaż akcji spółek PEC i SEJ.

2. Sprzedaż pakietu akcji koksowni grupy kapitałowej, tj. JSW Koks i WZK Victoria.

3. Realizację inwestycji w dwóch zakładach przy współudziale Ministerstwa Skarbu Państwa - Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (MSP/FRP).

4. Przekazanie aktywów nieprodukcyjnych Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

5. Optymalizację zatrudnienia przy równoczesnym utrzymaniu planowanego poziomu wydobycia w JSW.

6. Ograniczenie wydatków oraz inne inicjatywy" - czytamy w raporcie rocznym.

JSW oczekuje otrzymania oferty wiążącej na sprzedaż Spółki Energetycznej Jastrzębie (SEJ). 28 kwietnia sprzedała 100% akcji Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu Zdroju na rzecz PGNiG Termika.

Spółka prowadzi także proces zbycia części pakietów akcji w koksowniach. "Obecnie są prowadzone rozmowy oraz procesy due dligence z podmiotami zainteresowanymi ich nabyciem. Termin podpisania umów inwestycyjnych (sprzedaży pakietu akcji) planowany jest nie później niż do dnia 30 czerwca 2016 roku" - czytamy dalej.

JSW podjęła z Ministerstwem Skarbu Państwa (MSP) rozmowy dotyczące możliwości współfinansowania dwóch projektów w zakłady przeróbki mechanicznej węgla, które mają zwiększyć efektywność dzięki produkcji wyżej cenionego węgla koksowego typu 35 oraz zwiększenia uzysków węgla koksowego w produkcji ogółem."Planowane jest podjęcie decyzji i uruchomienie I transzy środków na realizację planowanych inwestycji do końca I półrocza 2016 roku" - podano.

Grupa planuje ograniczenie zatrudnienia (pracownicy JSW i JSW SIG) z 25 tys. osób na koniec 2015 roku do 22,3 tys. osób na koniec 2016 roku, czyli o ok. 2,7 tys. osób (o 10,8%), na skutek dobrowolnych odejść. Najwyższy ubytek załogi nastąpi w roku 2016 poprzez przekazanie części załogi Ruchu Jas-Mos do SRK oraz dzięki odejściom naturalnym i na emeryturę.

Dodatkowo, JSW planuje zwiększenie wolumenu produkcji i sprzedaży, ograniczenie wydatków inwestycyjnych finansowanych przez spółkę, a także realizację oszczędności uzgodnionych w porozumieniach ze stroną społeczną zawartych w 2015 r.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2015 r. w kopalniach JSW wydobyto 16,3 mln ton węgla. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

(ISBnews)