Poinformował o tym w piątek w Mińsku po posiedzeniu grupy kontaktowej reprezentujący w niej OBWE Martin Sajdik.

"Trójstronna grupa kontaktowa i przedstawiciele poszczególnych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy z zadowoleniem witają wolę wszystkich uczestników procesu mińskiego, by respektować zasady rozejmu z nastaniem Wielkanocy i Święta Majowego; rozejm zacznie obowiązywać od soboty, 30 kwietnia 2016 roku" - głosi oświadczenie przyjęte w Mińsku.

Ustalono, że stosowne rozporządzenia dotyczące pełnego zawieszenia broni zostaną przekazane wszystkim lokalnym decydentom. Potwierdzono, że będą podjęte niezbędne kroki w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obserwatorom z OBWE.

Uczestnicy trójstronnej grupy kontaktowej zwrócili się do specjalnej misji monitoringowej OBWE, by w swych raportach wskazywała odpowiedzialnych za przypadki łamania zwieszenia broni, jeśli do nich dojdzie.

Komentując oświadczenie trójstronnej grupy kontaktowej, Martin Sajdik wyraził nadzieję, że "uzgodnione zasady przybiorą trwały charakter".

Sajdik przyznał, że uczestnikom działającej w ramach grupy kontaktowej podgrupy ds. humanitarnych nie udało się w piątek uzgodnić uwolnienia osób przetrzymywanych w Donbasie, co, jak powiedział, miałoby szczególną wagę przed Wielkanocą. Sprawa ta ma być rozpatrywana na kolejnym posiedzeniu - dodał Sajdik.

Wielkanoc u prawosławnych przypada w tym roku 1 maja. 1 Maja to też Święto Pracy.

W piątek, w przededniu świąt wielkanocnych, apel o przerwanie ognia do Rosji i - jak się wyraził - jej „marionetek” w Donbasie skierował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

„Tegoroczna Wielkanoc będzie testem na przynależność Rosji do cywilizacji chrześcijańskiej. By zdać ten test, Rosja i jej marionetki mają bezwarunkowo wstrzymać ogień chociażby na święta” – napisał Poroszenko na Facebooku.(PAP)

mmp/ mc/