Zgodnie z obowiązującymi przepisami, turystykę wodną można uprawiać w Wigierskim Parku Narodowym w 2016 r. od 30 kwietnia do końca października na wyznaczonych jeziorach: Wigry, Pierty, Postaw, Leszczewek, Omułówek, Mulaczysko, Czarne koło Bryzgla, Czarne koło Gawrych Rudy oraz na rzece Czarna Hańcza w granicach Wigierskiego PN pomiędzy miejscowościami Czerwony Folwark a Studziany Las. Turystyka wodna jest dopuszczona tylko w tych miejscach. Łącznie na terenie Wigierskiego PN znajdują się 42 jeziora.

Barbara Perkowska z Wigierskiego PN poinformowała PAP, że w 2016 r. wprowadzono kilka nowości w regulaminie udostępniania wód parku turystom. Ze względu na ochronę przyrody, od czasu wiosennego stopnienia lodu do 15 czerwca nie wolno przebywać w Zatoce Hańczańskiej jeziora Wigry, wyznaczono również 10 pomostów, przy których można cumować. Określono również, że jednostka pływająca nie może być większa niż 10 metrów na 3 metry. Nie mogą pływać po wodach na terenie parku łodzie z silnikami spalinowymi i hybrydowymi.

"Istotną zmianą, która dotyczy wodniaków jest obowiązek posiadania karty wstępu do parku przez osoby przebywające na statku żaglowym, poza właścicielem lub sternikiem, który wykupił kartę wstępu dla jednostek żeglarskich" - poinformowała Perkowska. O 20 proc. podrożały ceny kart wstępu do parku. Teraz trzeba za nie zapłacić 5 zł i 2,5 zł za ulgową. Nie zmieniły się opłaty za żaglówki.

W 2015 r. Wigierski PN odwiedziło ok. 115 tys. osób z kraju i zagranicy, podobnie było w 2014 r. - wynika ze sprawozdania parku. Stateczkiem "Tryton" pływało po Wigrach 4,5 tys. turystów, a łodzią "Leptodora II" ok. dwóch tysięcy pasażerów, po Czarnej Hańczy pływało ok. 12 tys. kajakarzy. Spływy tą rzeką organizuje 20 różnych organizatorów turystyki. Trytonem pływał po Wigrach papież Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1999 r.

W majowy weekend czynne jest Muzeum Wigier im. Alfreda Lityńskiego w Starym Folwarku, ścieżki przyrodnicze, można korzystać z wypożyczalni rowerów Wigierskiego PN. W dniach 1-3 maja zaplanowano też rejsy (po kilka dziennie) łodzią "Leptodora II" należącą do parku od 2011 r. Łódź umożliwia turystom obserwowanie podwodnego życia jeziora. Najbliższa okazja na rejsy edukacyjne tą łodzią będzie w dniach 26-29 maja. (PAP)

kow/ pz/