"W Londynie jest dzisiaj wolne, w Polsce mamy długi weekend. Giełda w Chinach także była zamknięta. Poniedziałkowa sesja będzie spokojna" - powiedział Górniak.

"W nieco dłuższej perspektywie, do dalszych wzrostów WIG 20 potrzebne będzie przebicie 1.900 pkt." - dodał.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami, ale im bliżej było końca dnia, tym śmielej inwestorzy kupowali akcje. Liderami zniżek były spółki z sektora ochrony zdrowia i technologiczne. Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,32 proc., S&P 500 spadł o 0,51 proc., a Nasdaq Comp. zniżkował o 0,62 proc.

Bardzo mocnymi spadkami zakończyły się piątkowe sesje na europejskich parkietach. Niemiecki DAX poszedł w dół o 2,73 proc., brytyjski FTSE 100 stracił 1,27 proc., francuski CAC 40 zniżkował o 2,82 proc.

Ceny miedzi na giełdzie metali w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy oceniają, jakie są perspektywy stymulowania gospodarki Chin.

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o ponad 1 proc. w reakcji na doniesienia, że Irak eksportuje bardzo dużo tego surowca.

W niedzielę biuro statystyczne Chin i Federacja Logistyki podało, że wskaźnik PMI w sektorze przetwórczym w Chinach wyniósł w kwietniu 50,1 pkt. wobec 50,2 pkt. w marcu i wobec spodziewanych przez ekonomistów 50,3 pkt.

W poniedziałek inwestorzy poznają odczyty PMI w Polsce (o 9.00), w Niemczech (o 9.55), w strefie euro (o 10.00). O 16.00 w USA zostanie podany wskaźnik ISM.

Konsensus PAP przewiduje, że PMI dla Polski w kwietniu obniży się do 53,2 pkt. wobec 53,8 pkt. w marcu. (PAP)