Na początku marca br. Microsoft zamknął zakupione przez siebie w 2012 r. duńskiego studia Press Play, producenta gier „Max & the Magic Marker” i „Kalimba”. Równolegle z likwidacją Press Play Microsoft ogłosił przerwanie trwających od 2012 r. prac nad przygotowywaną przez Lionhead Studios grą free-to-play „Fable Legends”.

„Podjęte przez nas kroki to element strategii Microsoft Studios zmierzającej do skupienia inwestycji i prac na tych grach i franczyzach, które spotykają się z największym zainteresowaniem fanów i w które najchętniej zagrają” – podał w komunikacie Hanno Lemke z Microsoft Studios Europe.

Podobnie jak duński Press Play brytyjski Lionhead również był częścią Microsoft Studios. Skasowaniu projektu „Fable Legends” towarzyszyło przystąpienie przez Microsoft do poprzedzających zamknięcie firmy konsultacji z pracownikami, zgodnie z wymogami stawianymi przez brytyjskie prawo. Procedura likwidacji studia została sfinalizowana z końcem kwietnia.

„Możemy potwierdzić, że po sześciotygodniowym okresie konsultacji z pracownikami Lionhead doszliśmy do przekonania o konieczności zamknięcia Lionhead Studios” – powiedzieli przedstawiciele Microsoftu. „Wszyscy pracownicy otrzymali propozycje wsparcia w szukaniu nowej pracy w ramach Microsoftu lub w innych firmach działajacych w branży gier” – zapewnili.

Studio Lionhead zostało założone w 1996 r. przez Petera Molyneuksa, Marka Webleya, Tiam Rance’a i Steve’a Jacksona. Zadebiutowało wydaną w 2001 przez Electronic Arts grą „Black & White”, która doczekała się kontynuacji w 2005 r. Łącznie studio opracowało 8 gier, z czego 5 w ramach serii „Fable”. Microsoft przejął Lionhead w kwietniu 2006 r. W 2014 r. ukazała się ostatnia gra studia – reedycja oryginalnego „Fable”.

>>> Polecamy: Powtórzymy sukces na miarę "Wiedźmina"? W Cieszynie powstanie akcelerator gier wideo