Kilkukrotny laureat World Press Photo, współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR, Kadir van Lohuizen powiedział wręczając Zielińskiemu nagrodę podczas czwartkowej, uroczystej gali w Warszawie, że na jego zdjęciu jest przedstawiona cała historia, co jest dużym osiągnięciem.

Fotoreporter PAP Jacek Turczyk otrzymał trzecią nagrodę za pojedyncze zdjęcie w kategorii "Ludzie", za zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy podczas audiencji u papieża Franciszka. Jury doceniło także jego fotoreportaż o Lili, świni uratowanej z rzeźni, która mieszka ze swoimi opiekunami na stołecznym Ursynowie (druga nagroda w kategorii "Życie codzienne").

Spośród 4,8 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży. O nagrody walczyło 66 fotoreporterów.

Oprócz głównej nagrody Grand Press Photo 2016 nagrody przyznano w grupie zdjęć pojedynczych. Zdjęcie Zielińskiego przedstawiające uchodźców w Pireusie wygrało też konkurs na pojedynczą fotografię w kategorii "Wydarzenia". Zwycięzcą w kategorii "Kultura i Człowiek" została Anna Bedyńska z "Gazety Wyborczej”, w kategorii "Ludzie" - Marek Lapis z Forum Polskiej Agencji Fotografów, w kategorii "Portret sesyjny" - Karolina Sekuła, w kategorii "Środowisko" - Maciej Margas, w kategorii "Sport" - Kacper Pempel z Reuters News, a w kategorii "Życie codzienne" - Tymon Markowski z „Gazety Wyborcze Bydgoszcz”.

Pierwszą nagrodę za fotoreportaż w kategorii "Wydarzenia" zdobył Tadeusz Koniarz z Agencji Fotograficznej Reporter, w kategorii "Życie codzienne" - Karolina Jonderko fotografująca dla „Polityki”, w kategorii "Ludzie" - Tomasz Lazar, w kategorii "Środowisko" - Kacper Kowalski (Panos Pictures).

Przyznano także drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) za projekt dokumentalny: materiał o walorach informacyjno-poznawczych, nad którym pracowano co najmniej dwa lata. Wyróżniono projekt „Bardzo jasny szczyt”Arkadiusza Kubisiaka z Agencji Prasowej Fotonova. Na konkurs wpłynęło 36 projektów. Jury zakwalifikowało do finału cztery z nich.

Ponadto po raz drugi nagrodzono fotograficzną książkę roku wręczając Photo Book of The Year 2015. Otrzymał ją Maciej Jeziorek z Napo Images za album „317 Days to Mars”. Na konkurs zgłoszono 10 książek. Jury brało pod uwagę jakość prezentowanej fotografii, oprawę graficzną i poziom edytorski wydania.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów.

>>> Czytaj też: Te kraje najchętniej przyjmują uchodźców. Zobacz szczegółowe dane o azylach przyznanych w UE