Lewicowa gazeta, informując o historycznym - jak pisze - wydarzeniu w dziejach stolicy Wielkiej Brytanii, po raz pierwszy rządzonej przez muzułmanina, dodaje, że jednym z pierwszych burmistrzów, który pogratulował Khanowi był Giuliano Pisapia z Mediolanu, polityk centrolewicowej Partii Demokratycznej.

Rzymska dziennik twierdzi, że sukces Khana to "niemal odpowiedź z drugiej strony Atlantyku" na wybór przed ośmioma laty czarnoskórego Baracka Obamy na prezydenta USA.

"A teraz poszerza się front anty-Brexit" - podkreśla się w komentarzu pod takim tytułem. Jego autor zwraca w nim uwagę na to, że Tony Blair jako premier Wielkiej Brytanii był prawdziwym entuzjastą Unii Europejskiej i pozostania jego kraju w jej strukturach. "Od dzisiaj Blair ma następcę w nowym burmistrzu Londynu" - zauważa się, przypominając, ze Sadiq Khan jest przeciwnikiem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Również na ten aspekt nacisk kładzie "Corriere della Sera", wskazując, że nowy burmistrz natychmiast z nową siłą przystępuje do batalii przed czerwcowym referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Europie.

Odnotowuje, że Khan "podoba się lewicy, centrum i trochę prawicy" i jest symbolem miasta wieloetnicznego, które mówi 300 językami i dialektami.

>>> Czytaj też: Hartwell: UE nie wie już, co jest jej racją bytu [WIDEO]