Na rynku walutowym rozpoczyna się tydzień oczekiwania na decyzję Moody's


Warszawa, 09.05.2016 (ISBnews/ Raiffeisen Polbank) - Choć EURPLN zaczyna poniedziałkowe notowania od lekkiego spadku w stronę 4,42 przestrzeń do umocnienia złotego jest wciąż niewielka, a nerwowość w jego notowaniach pozostanie wysoka w oczekiwaniu na piątkową rewizję ratingu Polski przez agencję Moody's. Poprzedzi ją ważna publikacja danych o PKB Polski za I kwartał, która może pokazać znaczące wyhamowanie aktywności na początku 2016r (z 4,3%r/r w IVkw. do ok. 3,3-3,4% według naszych prognoz). Odczyt więc raczej nie pomoże złotemu, ale i tak decydująca będzie decyzja Moody's. Choć rynki od kilku tygodni dyskontują już ryzyko cięcia ratingu, jeżeli oczekiwania te się potwierdzą, EURPLN może przetestować poziom 4,50. Z kolei w razie "jedynie" obniżenia perspektywy ratingu, złoty mógłby wręcz skorygować część ostatniego osłabienia. Co istotne, kurs EURPLN ma szanse wyznaczać nowe szczyty w dniach poprzedzających rewizję. W dłuższej perspektywie natomiast cięcie ratingu oznaczałoby przedłużenie okresu presji na PLN przy spekulacjach, czy podobną ścieżką nie podąży Fitch. Czynnikiem ryzyka, który może ograniczać przestrzeń do umocnienia PLN jest też wyczekiwanie na nowy projekt ustawy o kredytach walutowych zapowiedziany na przełom maja i czerwca.
W nadchodzącym tygodniu poznamy szereg wskaźników makro. Publikacje rozpocznie rewizja inflacji (w czwartek), która zdradzi co stało za pogłębieniem deflacji do 1,1%r/r z 0,9% w marcu. Niską dynamikę cen potwierdzi też inflacja bazowa, którą poznamy pod koniec tygodnia i która prawdopodobnie również spadła w kwietniu do -0,3%r/r z -0,2%.
W piątek obok rewizji ratingu Polski przez agencję Moody's czeka nas seria publikacji makro, w tym wspomniany wstępny odczyt PKB za I kwartał. NBP opublikuje z kolei dane o bilansie płatniczym. Podobnie jak konsensus sądzimy, że marzec przyniósł ponownie dodatnie wyniki rachunku obrotów bieżących (345mln EUR), czemu dalej sprzyjała nadwyżka w bilansie handlowym (564mln). Tu nasza prognoza jest nieco bardziej optymistyczna niż konsensus, który zakłada ustabilizowanie nadwyżki na poziomie z lutego (341mln).
(ISBnews/ Raiffeisen Polbank)