"Celem przejęcia jest dostarczanie najwyższej jakości polistyrenu spienialnego (EPS) oraz zapewnienie, że EPS pozostanie pierwszym wyborem klientów spośród wszystkich materiałów izolacyjnych" - powiedział prezes Synthosu Tomasz Kalwat, cytowany w komunikacie.

Synthos zakłada, że dzięki transakcji zdolności przetwórcze styrenu grupy przekroczą 600 tys ton rocznie, a pozyskanie konkurencyjnego kosztowo styrenu będzie możliwe w dłuższej perspektywie czasowej, w szczególności poprzez rozbudowę nowych zdolności produkcyjnych, co będzie za sobą pociągać znaczne wydatki kapitałowe.

Zawarcie transakcji było możliwe po akceptacji przez INEOS Enterprises oferty złożonej przez Synthos w marcu br. Decyzja o przyjęciu oferty zależała od zakończenia przez adresata oferty konsultacji z właściwymi miejscowymi lub centralnymi radami zakładowymi we Francji i Holandii, a następnie obowiązku konsultacji z Europejską Radą Zakładową.

"Połączenie INEOS Styrenics z Synthos przyspieszy wzrost i zapewni dodatkowe korzyści klientom obydwu firm, dając im dostęp do dodatkowych technologii i rozszerzonego portfolio produktów. Powstaną również nowe możliwości dla pracowników, którzy staną się częścią firmy strategicznie skupionej na długoterminowej przyszłości rynku polistyrenu spienialnego" - powiedział prezes INEOS Enterprises Ashley Reed, także cytowany w komunikacie.

Transakcja zostanie sfinalizowana najprawdopodobniej w II połowie 2016, podano także.

INEOS Styrenics wytwarza wysokiej jakości polistyren spienialny (EPS) dla przemysłu budowlanego i opakowaniowego w zakładach produkcyjnych w Wingles i Ribécourt w Północnej Francji oraz w Bredzie w Holandii. Te trzy zakłady produkcyjne są wspierane przez centrum technologiczne w Bredzie, które jest specjalistycznym zakładem badawczo-rozwojowym oraz testowania produktów, składającym się z laboratorium badawczego oraz zakładów pilotażowych. Firma zatrudnia ok. 250 osób, których przeniesienie również jest częścią transakcji.

Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Spółka jest pierwszym w Europie producentem kauczuków emulsyjnych, siódmym na świecie producentem kauczuków różnorakich oraz trzecim europejskim producentem polistyrenu do spieniania. W 2015 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 4,06 mld zł.

(ISBnews)